Magyarország az Európai Unióban az egyik legambiciózusabb, legszélesebb körű reformprogramot hajtja végre – hangoztatta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára az Európai Parlament gazdasági bizottsága előtt felszólalva szerdán Brüsszelben. Hozzátette: a nyugdíjreform és az adósságfék terén az ország élen jár a reformokban, a munkaerőpiac rugalmasságának területén sincs lemaradva, hiszen ezzel számos más ország is küzd. Úgy fogalmazott, hogy „véget értek a zavaros idők”, a reformok garantálni fogják, hogy a magyar gazdaság fenntartható növekedési pályára kerül. Az EP-bizottság elnöke, Sarah Bowles emlékeztetett arra, hogy a mostani az első úgynevezett gazdasági párbeszéd, amelyet az EP a tavaly bevezetett hatos jogszabálycsomag alapján a tagországok pénzügyi tárcájával folytat.
Magyarország eltökélt
Magyarország eltökélt annak érdekében, hogy az államháztartási hiányt az idén és jövőre is az Európai Unióban meghatározott szinten, a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alatt tartsa – mondta Cséfalvay Zoltán. A Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára elmondta: február elején a kormány levélben ismertette az Európai Bizottsággal a hiány további leszorítására szolgáló, új kiigazítási intézkedéseket. Ezek révén 0,4 százalékos új deficitcsökkentés érhető el, és tekintettel a bizottság 3,25 százalékos hiány-előrejelzésére, biztosítják a deficit küszöb alá kerülését. Cséfalvay Zoltán emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság a múlt héten felvetette a kohéziós kötelezettségvállalások csökkentését. Reményét fejezte ki, hogy az újabb tájékoztatások nyomán az uniós végrehajtó testület is belátja, hogy a hiány mérséklésére hozott intézkedések elégségesek.
Értékelés után lehet tárgyalás
Az uniós kötelezettségszegési eljárások során adott magyar válaszokról alkotott európai bizottsági értékelés elkészülte után elkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások Magyarország, valamint az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között – közölte Cséfalvay. Kifejtette, minden félnek az az érdeke, hogy a tárgyalások gyorsan elinduljanak és lefolyjanak. Elismerte, hogy az Európai Bizottság említett olyan intézkedéseket, amelyeket teljesíteni kell a tárgyalások megkezdése előtt, de úgy vélte, ezekre megfelelőek a magyar válaszok. Megismételte, hogy Magyarország biztonsági hálóért fordult az IMF-hez és az EU-hoz. Nem a likviditás áll a kérés középpontjában, a kormány elővigyázatossági keretet szeretne igénybe venni egyebek között az árfolyam stabilizálása és a hozamok csökkentése érdekében.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni