„Utálom őket”

A görög nép óriási erőfeszítéseken megy keresztül. A „trojka” – átnyúlva a görög szuverenitáson – amennyit csak lehet, kisajtol az állampolgárokból. Athén pedig kénytelen meghajolni, mert szüksége van az újabb segélycsomagra.

Károly Gábor
2012. 02. 16. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „trojka” egyre mélyebb gödörbe tolja a görögöket. Az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap, valamint az Európai Központi Bank hármasa persze csak jót akar: mentőövet dob Görögországnak, hogy elkerülje az államcsődöt. Igen ám, de ehhez súlyos feltételeket köt.

Méghozzá erős feltételeket: „a görög nép érdekében” vissza kell fogni az állami kiadásokat. Ez gyakorlatilag megszorításokat jelent. Újabb megszorításokat, hiszen az elmúlt hónapokban nem egy ment át az athéni parlamenten.

A görög válság számokban

Görögország először 2010 közepén kényszerült a „trojka” mentőcsomagjára: 110 milliárd eurót kapott – több részletben – relatíve magas, 5,5 százalékos kamattal. Ez kevésnek bizonyult, mert Athén egyszerűen képtelen volt növekedési pályára állítani a gazdaságot.

Időközben a görög gazdaság egyre mélyebbre süllyedt, s a recesszió mértéke a 2001-es argentin, valamint a 2008-as lett válságéhoz hasonlítható. A válság előtti bruttó hazai kibocsátáshoz (GDP) képest 16 százalékos visszaesésnél jár Görögország, mely immár ötödik éve van recesszióban. Összehasonlításképpen Argentínában 20 százalékos, míg Lettországban 24 százalékos volt a visszaesés mértéke.

A 2008-as 7,7 százalékos munkanélküliségi ráta 20 százalék fölé kúszott, míg a fiatalok körében ugyanez az adat 48 százalék körüli. A hajléktalanok száma mintegy negyedével nőtt az elmúlt három évben. Az adósságállomány (347 milliárd euró – 2011. III. negyedév) görög polgáronként nagyjából 35 ezer euróra rúg, több mint tízmillió forintra. Ez közel ötszöröse a magyarországi adatnak.

A „megszorítósdi” immár két éve tart: az idei évre tervezett takarékossági csomag több mint hárommilliárd eurós megtakarítást irányoz elő. Ez annyit tesz, hogy csökkentik a minimálbéreket (22 százalékkal a 25 év felettiek és 30 százalékkal a 25 év alattiak körében), valamint csökkentik a közalkalmazottak számát (2015-ig 150 ezer fővel).

Az Eurogroup (az euróövezeti pénzügyminiszterek) további 325 millió eurós megtakarítást sajtolna ki a görög vezetéstől, mert szerintük ennyi kell még ahhoz, hogy az idei államháztartási hiánycél tartható legyen.

A mintegy 130 milliárd eurós második segélycsomagért alaposan megszenved Görögország, de Jean-Claude Juncker, az Eurogroup elnöke szerint hétfőn megszülethet a döntés. A szerdai telefonkonferencián ugyanis úgy festett, hogy a pénzügyminiszterek elfogadták Athén kiadáscsökkentő terveit. A BBC információ szerint védelmi, egészségügyi és önkormányzati kiadásokat faragná tovább a görög kabinet.

Juncker szerint hétfőn, az euróövezeti pénzügyminiszterek brüsszeli találkozóján meg tudják hozni „az összes szükséges döntést”. Így Görögország pénzhez juthat, s törleszteni tudja a március 20-án lejáró, mintegy 14,5 milliárd eurós tartozását – azaz ismételten elkerülheti az államcsődöt. Ehhez „csupán” a trojka 130 milliárd eurójára, valamint a Görögországot hitelező magánszektor közel százmilliárd eurós adósságleírására van szükség – mely része a tervezett megállapodásnak.

Így látják a görögök…

Az állampolgárok jogaiért felelős miniszter, Krisztosz Paputszisz szerint a görög polgárok már a „tűréshatáron” vannak. Elnézve a görög zavargásokat, már azon is túl. „A görögök emberfeletti erőfeszítéseken vannak túl, s egyszerűen nem bírnak többet” – tette hozzá.

A BBC videoriportjában kérdezte meg az utca emberét, miként is vélekedik a jelenlegi helyzetről. Volt, aki sokkal inkább egy „szociális krízistől” tart, szemben a lehetséges „pénzügyi összeomlással”. Egy fiatal hölgy arról beszélt, hogy sok európai azért akarja, hogy Görögország visszatérjen a drachmához, mert így olcsóbban tudnak majd nyaralni a görög tengerparton. Egy fiatalember szerint „Görögország számára nem az államcsőd a legrosszabb lehetőség”.

Egy középkorú hölgy pedig így összegezte a jelenlegi helyzetet: „Nincsen munka. Nincsenek lehetőségek. Ugyanazok a politikusok vannak hatalmon, mint akkoriban, amikor megszülettem. Utálom őket. Ennyi.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.