A víz világnapja alkalmából rendezett Tisza-konferencia nyitónapján tartott előadásában Fazekas Sándor emlékeztetett az EU víz keretegyezményére, amelynek értelmében 2015-ig biztosítani kell vizeink jó állapotát. A tárcavezető felhívta a figyelmet a vízkészlet-gazdálkodásban, a vízminőség-védelemben a nemzetközi együttműködés fontosságára, ugyanis – mint mondta – felszíni vizeink 96 százaléka az országhatáron túlról érkezik. Megemlítette, hogy a Tiszát ért tíz évvel ezelőtti példátlan ciánszennyezés óta a folyó „csodálatos regenerálódáson” ment keresztül.
Ugyanakkor ma is rendkívüli gondot jelent, hogy sok esetben műanyag palackok milliói szennyezik a folyót. E tekintetben – mint hangsúlyozta – a lakossági szokásokon, szemléleten is változtatni kell, az illegális lerakókban felhalmozott szennyezést ugyanis egy-egy magasabb árhullám bemossa a Tiszába. Fazekas Sándor szerint az ár- és belvízvédelemhez „az állami források és a dolgos kezek” is rendelkezésre állnak. A 100 milliárdos nagyságrendű közmunkaprogramokból több 10 milliárd forint jut ár- és belvízvédekezésre – tette hozzá.
Megemlítette azt is, hogy az EU-tagállamokban a kohéziós alapból komoly források állnak az ágazat rendelkezésére, ami más forrásból nem pótolható. Fazekas Sándor az MTI érdeklődésére felhőtlennek nevezte az együttműködést a vízügy terén a jogalkotó Vidékfejlesztési Minisztérium és az operatív tevékenységet végző Belügyminisztérium között. A Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) székházában pénteken befejeződő kétnapos Tisza-konferencián a folyó vízgyűjtő területéről öt ország hidrobiológiai, vízügyi és vidékfejlesztési területeken dolgozó szakemberei tekintik át a folyóval kapcsolatos kérdéseket.