Az uniós végrehajtó testület még 2007-ben hozott olyan döntést, amelyben túlságosan magasnak ítélte Lengyelország és Észtország 2008–2012 közötti időszakra vonatkozó kibocsátási célkitűzését, és úgy határozott, hogy a kibocsátási egységek éves összmennyiségének javasolt értékét 26,7 százalékkal, illetve 47,8 százalékkal csökkenti.
Ezt követően a két érintett tagállam – Magyarország, Litvánia és Szlovákia támogatásával – megsemmisítés iránti keresetet nyújtott be az uniós bíróságnál, amelynek elsőfokú testülete ennek helyt is adott, és a bizottsági döntéseket megsemmisítette.
A brüsszeli bizottság fellebbezett a döntések ellen, de a csütörtökön kimondott ítéletben az Európai Bíróság a fellebbezést elutasította.
A bírák egyebek között arra hivatkoztak, hogy az érintett uniós jogszabály „kifejezetten előírja, hogy a tagállamoknak kell a kiosztandó kibocsátási egységek összmennyiségét rögzíteniük”, emellett „mozgástérrel rendelkeznek az irányelv átültetésére”.
A bíróság azt is leszögezte: „annak megállapítása, hogy a bizottság rögzítheti a maximális mennyiséget, olyan hatásköröket ruházna erre az intézményre, amelyeknek semmilyen jogalapjuk sincs”.

Kigyulladt egy társasház Budapesten, 25 embernek kellett elhagynia az otthonát