A bizalmatlanság tehet róla

Eltérő álláspontok alakultak ki a vállalati hitelezés beindításáról a bankvezetők között.

Károly Gábor
2012. 05. 17. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szép Péter, a Deloitte partnere a kkv-finanszírozás három intézményi szereplőjének – a vállalat, a bank és az állam – kapcsolatáról beszélt előadásában a Hitelezés Magyarországon 2012 című konferencián. A legnagyobb kérdések 2008 óta a bizalom, az időtáv, valamint a növekedés kérdése. Szép szerint ezt a hármat kellene összeegyeztetni a sikeres finanszírozás érdekében.

Miként lehetne beindítani a hitelezést?

A válság hatására a magyar gazdaságnak egyik legnagyobb kérdésévé az vált, hogy az állam miként gondolkodik a hitelezés növekedéséről – továbbá kérdéses, mint szerepvállaló hogyan ösztönözze a beruházást, illetve hogyan stabilizálja az árbevételeket. A szakértő kiemelte, hogy a romló hitelezési tevékenység mellett kialakult egyfajta bizalmatlanság is, banki és ügyféloldalon egyaránt. Újrapozicionálódás indult el a piacon, de ez nem azt jelenti, hogy senki nem akar kkv-t finanszírozni. „Új alapokra kell helyezni a finanszírozást” – jelentette ki.

Hírportálunk a konferencia korábbi fejleményeiről is beszámolt, akkor kiderült, hogy a bankvezérek szerint fontos lenne a párbeszéd a kormány és a bankszektor között. A végtörlesztés miatt sok jó ügyfelüktől estek el a bankok. Hitelkereslet van, -kínálat már kevésbé.

Az intézményi szereplők között különböző kitörési stratégiák vannak. Vállalatok szintjén rugalmasabb vállalatvezetési modellekre van szükség. A bankoknál kérdéses, hogyan tartja meg, illetve szerzi vissza a bizalmat. Az állam esetében pedig a kooperáció elősegítése a cél. Fontos lenne a garanciaprogramok, illetve a Széchenyi-program szinkronizálása is. „Hárman vagyunk egy gatyában, s egy irányba kellene lépnünk” – összegezte a probléma sokrétűségét Szép Péter.

Nagyvállalatok kontra mikrovállalkozások

Csonka Tibor, az OTP Bank ügyvezető igazgatója panelbeszélgetés során kifejtette, hogy a kkv-szektor lehet az, mely a beruházásokkal és az EU-s támogatásokkal együtt segítséget nyújthat abban, hogy a banki hitelezés beinduljon. Csont Dávid, a CIB Bank nagyvállalati ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a legnagyobb probléma az, hogy nincs elég finanszírozható nagyvállalati ügyfél. „Ahol van, ott túl nagy a verseny, így kevés a jövedelmezőség” – mondta. A kkv-szegmens résztvevői alapvetően a nagyvállalatok beszállítói, tehát kell nekik is felvevőpiac, ez szükséges ahhoz, hogy a kkv-piac beindulhasson – nagyvállalati beindulásra van tehát szükség.

Jakab Ákos, a Raiffeisen Bank ügyvezető igazgatója szerint eltűntek a finanszírozandó projektek, valamint az innováció is. A jövőre vonatkozóan a kockázattudatosság, valamint a szolgáltatásminőség fontosságát emelte ki. Tóth Viktor, a Budapest Bank vállalati üzletágvezetője kiemelte, hogy nem a termék, hanem a vállalatok hitelképessége dönti el az adott hitelügylet kockázatosságát. Szabó Levente, a Takarékbank vezérigazgató-helyettese úgy véli, hogy a vállalati hitelállomány növekedésnek az első lökést a mikro- és a kisvállalkozások adhatják meg.

Szükség van a stabil környezetre

„Az euró bevezetésétől is mindig három évre vagyunk” – mondta Soltész Gergő. Az FHB Bank vezérigazgató-helyettese szerint ugyanez lehet a helyzet a vállalati hitelállomány növekedésével kapcsolatban. Nemzetgazdasági szempontból ugyanis nem tartja valószínűnek, hogy 2–3 éven belül beindulna a növekedés. Ugyanakkor vannak olyan szegmensek, ahol van erre lehetőség. Az egyik legfontosabb tényezőnek a kiszámítható működési környezetet nevezte meg.

Csont Dávid hozzátette, hogy minél jobban „piszkáljuk a rendszert”, annál nehezebb lesz a helyzet. Ha egy banknak le kell írnia 1 forintot a tőkéjéből, akkor azzal 10 forintnyi hitelkihelyezéstől esik el. A CIB esetében a végtörlesztés miatt 36 milliárd forintot írtak le a tőkéből – így 360 milliárd forinttal kevesebb hitelt tudott kihelyezni. Szerinte a bankszektorban így körülbelül 2000 milliárd forinttal kevesebb a hitel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.