A tüntetések, sztrájkok és egyéb tiltakozási formák régóta általánossá váltak az adósságválság és megszorítások sújtotta Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban. A helyi hatóságok azonban arra figyelmeztettek, hogy a jelenlegi folyamatok erőszakba torkollhatnak, amely dominóeffektust eredményezhet a létfontosságú bevételi forrást jelentő turizmusban.
Olaszországban a hadsereg, a rendőrség és a hírszerzés rendkívüli biztonsági tervet készít, hogy szembeszálljon a magánszemélyek és intézmények ellen nemrég elkövetett anarchista támadásokkal. „Az eszkaláció veszélye fennáll” – mondta ezzel összefüggésben Annamaria Cancellieri olasz belügyminiszter. Cancellieri hozzátette: az olasz kormány szükség esetén kész bevetni a hadsereget az érzékeny célpontok megvédésére. Róma fokozta a biztonsági intézkedéseket mintegy 14 ezer lehetséges célpont megvédelmezésére azt követően, hogy nemrég rálőttek egy atomenergetikai vállalat ügyvezető igazgatójára, az Equitalia olasz adóügynökség egyes hivatalaiba pedig levélbombákat küldtek.
Spanyolországban a tüntetések többségében békések voltak, kivéve a márciusi incidenst, amikor maszkot viselő radikálisok ablakokat zúztak be és gyújtogattak Barcelona utcáin. A konzervatív spanyol kormány ígéretet tett a nyilvános tiltakozást szabályozó törvény szigorítására. Az erre vonatkozó javaslatok értelmében a szakszervezeteknek, egyesületeknek és pártoknak kell megfizetniük bármilyen vandalizmusért, amelyet tagjaik követnek el a tiltakozások során. Az egyik legnagyobb szakszervezeti szövetség aggodalmát fejezte ki a jogszabály módosításával összefüggésben.
Görögországban az anarchiapárti csoportok akciói és a polgári engedetlenség szórványosan már eddig is „megfertőzték” a megszorításellenes tüntetéseket, amelyek a mélyülő politikai megosztottsággal és bizonytalansággal minden jel szerint nőni fog.
Nikosz Kiutszukisz, a legnagyobb görög szakszervezet főtitkára elmondta: természetesen tiltakozni fognak a szegénységhez és szerencsétlenséghez vezető intézkedések ellen. Kiutszukisz szerint amennyiben a jövő hónapban felálló új görög kormány folytatja a megszorításokat, a nyár nemcsak meleg lesz, hanem egyenesen „forrni fog”. Ugyanezt a nézetet osztják a főváros közeli kávézókban és egyetemeken.
A görög hatóságok aggódnak amiatt, hogy Athén, Európa valaha legálmosabb fővárosa jelenleg egy helyőrségre hasonlít, ahol rohamrendőrség állomásozik minden sarkon. Görögország mindeközben még sohasem függött annyira a turizmustól, mint az idén, amikor a munkanélküliség rekordmértéket, 21,7 százalékot ért el.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert