Konszenzus van kialakulóban?

A növekedésnek és a munkahelyteremtésnek kell a legfontosabb céloknak lenniük.

TK
2012. 05. 20. 6:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növekedésnek és a munkahelyteremtésnek kell a legfontosabb céloknak lenniük, egy gyarapodó európai gazdaság mindenkinek, így az Egyesült Államoknak is a legjobb érdekeit szolgálja – hangsúlyozta.

„Sok még a tennivaló” – mondta az elnök, hozzáfűzve hogy meggyőződése szerint ki lehet jönni a válságból. Obama rámutatott, hogy tárgyalópartnereivel áttekintették, miként lehetne serkenteni a növekedést most, amikor még mindig szükség van a pénzügyi stabilizációra.

„Tudjuk, hogy lehetséges, részben a saját, itteni tapasztalataink alapján” – fogalmazott. Rámutatott, hogy „az európai helyzet, természetesen bonyolultabb”, és veszélyezteti a máshol elért növekedést, de „a vita az utóbbi időben olyan irányt vett, amely magabiztossá tesz bennünket”.

„Kialakulóban van egy konszenzus, miszerint többet kell tenni a növekedésért és a munkahelyteremtésért, és ez összefügg a pénzügyi és a strukturális reformokkal. Ma itt megállapodtunk abban, hogy lépéseket teszünk a bizalomerősítés, valamint a növekedés és kereslet előmozdítása érdekében, de közben minden országban pénzügyileg rendbe tesszük az államháztartást. Egyetértünk abban, hogy az euróövezetnek erősnek és összetartónak kell lennie. Megerősítettük: érdekeltek vagyunk abban, hogy Görögország az euróövezetben maradjon, miközben eleget tesz kötelezettségeinek” – mondta sajtótájékoztatóján a Camp David-i csúcs házigazdája. Obama szerint az európai vezetők érzik, hogy nagy a tét.

Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a világ iparilag legfejlettebb hét országát (Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán) és Oroszországot tömörítő G8 csoport vezetőinek több nemzetközi kérdésben, így Irán, Szíria és Észak-Korea ügyében sikerült közelíteniük az álláspontjukat.

A spanyol bankoknak nincs szükségük európai segítségre – jelentette ki szombaton a Camp David-i G8-csúcstalálkozón Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, visszautasítva ezzel az új francia államfő javaslatát.

François Hollande azt javasolta az előző nap, hogy uniós alapokból tőkésítsék fel a spanyol bankokat, ami az európai cselekvési terv egyik eleme lehet.

A spanyol kormányfőtől sajtóértekezletén kérdezték meg, hogy szükségesnek tartja-e ezt. „Nem értem a javaslatot, és nem tudom, hogy Hollande úr ezt mondta-e, ha viszont ezt mondta, akkor nyilván azért mondta, mert birtokában van olyan információknak, amelyeknek mi nem” – mondta ironikusan Rajoy.


Megfigyelők szerint a Camp David-i csúcson a G8-találkozók új európai részvevőinek – François Hollande új francia elnöknek és Mario Monti olasz miniszterelnöknek – volt köszönhető, hogy a hangsúly a megszorítások helyett a növekedésre tevődött át. A gazdasági szigor fő szorgalmazójának, Angela Merkel német kancellárnak a kérdésben az előző francia államfőt, Nicholas Sarkozyt sikerült maga mellé állítania.

Obama a csúcs lezárása után kétoldalú megbeszélést kezdett Merkellel, majd még az este Chicagóba utazik, ahol a NATO-országok csúcsértekezletének házigazdája lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.