A növekedésnek és a munkahelyteremtésnek kell a legfontosabb céloknak lenniük, egy gyarapodó európai gazdaság mindenkinek, így az Egyesült Államoknak is a legjobb érdekeit szolgálja – hangsúlyozta.
„Sok még a tennivaló” – mondta az elnök, hozzáfűzve hogy meggyőződése szerint ki lehet jönni a válságból. Obama rámutatott, hogy tárgyalópartnereivel áttekintették, miként lehetne serkenteni a növekedést most, amikor még mindig szükség van a pénzügyi stabilizációra.
„Tudjuk, hogy lehetséges, részben a saját, itteni tapasztalataink alapján” – fogalmazott. Rámutatott, hogy „az európai helyzet, természetesen bonyolultabb”, és veszélyezteti a máshol elért növekedést, de „a vita az utóbbi időben olyan irányt vett, amely magabiztossá tesz bennünket”.
„Kialakulóban van egy konszenzus, miszerint többet kell tenni a növekedésért és a munkahelyteremtésért, és ez összefügg a pénzügyi és a strukturális reformokkal. Ma itt megállapodtunk abban, hogy lépéseket teszünk a bizalomerősítés, valamint a növekedés és kereslet előmozdítása érdekében, de közben minden országban pénzügyileg rendbe tesszük az államháztartást. Egyetértünk abban, hogy az euróövezetnek erősnek és összetartónak kell lennie. Megerősítettük: érdekeltek vagyunk abban, hogy Görögország az euróövezetben maradjon, miközben eleget tesz kötelezettségeinek” – mondta sajtótájékoztatóján a Camp David-i csúcs házigazdája. Obama szerint az európai vezetők érzik, hogy nagy a tét.
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a világ iparilag legfejlettebb hét országát (Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán) és Oroszországot tömörítő G8 csoport vezetőinek több nemzetközi kérdésben, így Irán, Szíria és Észak-Korea ügyében sikerült közelíteniük az álláspontjukat.
A spanyol bankoknak nincs szükségük európai segítségre – jelentette ki szombaton a Camp David-i G8-csúcstalálkozón Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, visszautasítva ezzel az új francia államfő javaslatát.
François Hollande azt javasolta az előző nap, hogy uniós alapokból tőkésítsék fel a spanyol bankokat, ami az európai cselekvési terv egyik eleme lehet.
A spanyol kormányfőtől sajtóértekezletén kérdezték meg, hogy szükségesnek tartja-e ezt. „Nem értem a javaslatot, és nem tudom, hogy Hollande úr ezt mondta-e, ha viszont ezt mondta, akkor nyilván azért mondta, mert birtokában van olyan információknak, amelyeknek mi nem” – mondta ironikusan Rajoy.
Megfigyelők szerint a Camp David-i csúcson a G8-találkozók új európai részvevőinek – François Hollande új francia elnöknek és Mario Monti olasz miniszterelnöknek – volt köszönhető, hogy a hangsúly a megszorítások helyett a növekedésre tevődött át. A gazdasági szigor fő szorgalmazójának, Angela Merkel német kancellárnak a kérdésben az előző francia államfőt, Nicholas Sarkozyt sikerült maga mellé állítania.
Obama a csúcs lezárása után kétoldalú megbeszélést kezdett Merkellel, majd még az este Chicagóba utazik, ahol a NATO-országok csúcsértekezletének házigazdája lesz.