Megtorpantak a közép-európai hármak

Megtorpant a közép-európai hármak – Magyarország, Lengyelország és Csehország – ipari termelésének növekedése.

TK
2012. 05. 02. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai szerdai helyzetértékelésükben közölték: az adatsor egyik kirívó eleme az, hogy a magyar gyáripari beszerzési menedzser index az előző, márciusi kiugrás után jóval a növekedés és visszaesés mezsgyéjét jelentő 50-es érték fölé szökött, most azonban mélyen 50 alá esett vissza. Mindeközben viszont az Európai Bizottság ipari bizalmi jelzőszáma nem változott, ami arra vall, hogy a magyar ipari termelés jórészt stagnált az elmúlt hónapokban.

Mindezek alapján a Capital Economics londoni szakértői arra következtettek, hogy a magyar BMI-mutató márciusi kiugrása egyszeri jelenség volt. A ház saját becslése szerint a három közép-európai gazdaság most közzétett áprilisi beszerzési menedzser indexei átlagosan 0,5 százalékos havi összevetésű iparitermelés-visszaesést valószínűsítenek a múlt hónapra.

A Capital Economics londoni elemzői hangsúlyozták, hogy ez az ipari aktivitási mérőszám volatilis, így egyetlen hónap változásaiból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, a ház szerint azonban az egyértelmű, hogy a közép-európai hármak iparitermelés-növekménye az éves összevetésben mért év eleji „rövid megugrás” után lassulásnak indult.

A szerdai adatsorok alapján a magyar, a lengyel és a cseh feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek egyaránt az 50-es határszint alá kerültek áprilisban. Magyarország BMI-mutatója a márciusban mért 57,7 után a múlt hónapban 46,9-re esett vissza.

A Capital Economics londoni közgazdászai szerdai értékelésükben kiemelték azt is, hogy Lengyelország és Csehország esetében az április BMI-mutatók előretekintő részindexei – vagyis az új megrendelések és az új exportrendelések állományának változását mutató összetevők – meredeken gyengültek és csökkenést jeleznek, ami a cég szerint „nyilvánvalóan nem sok jót jelent” a következő hónapokra.

A ház szerint mindez azt is mutatja, hogy a felzárkózó európai gazdaságok kilátásai továbbra is elválaszthatatlanul kötődnek a német gazdasági kilátásokhoz, és mivel most már halványulnak azok a remények, hogy a központi euróövezeti országoknak sikerül elszigetelniük magukat az európeriféria bajaitól, a Capital Economics kitart a szélesebb konszenzustól elmaradó közép-európai növekedési előrejelzései mellett – áll a cég szerdai londoni elemzésében.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó térségi elemzőinek szerdai értékelése szerint a közép-európai hármak új BMI-adatsora azt mutatja, hogy ezek az országok eltérő mértékben érzékenyek a külső kondíciókra; a két kisebb hamarabb, a nagyobb Lengyelország késleltetve reagál a negatív sokkokra. Mivel azonban az euróövezeti gyáripari BMI-mutatók is újból gyengülnek, beleértve a németországi indexet, a GS szerint a vártnál erősebb első negyedév után mindhárom közép-európai gazdaságnak fel kell készülnie feldolgozószektora kilátásainak romlására a második negyedévben.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital felzárkózó térségi elemzői szerdai értékelésükben úgy fogalmaztak, hogy a térségi beszerzési menedzser indexek közül a magyar volt „a legnagyobb negatív meglepetés”. A márciusi kiugrás után mért csaknem 11 pontos áprilisi visszaesés a Barclays Capital szakértői szerint is azt igazolta, hogy a magyar gyáripari index márciusi meredek emelkedése egyszeri jelenség volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.