Szerbia: nem szeretnének pánikot a „görög bankok” miatt

A görög tulajdonban lévő bankokból az ügyfeleknek nem kell pánikszerűen kivenni a pénzüket, mert az ott biztonságban van – olvasható a Szerb Nemzeti Bank (NBS) közleményében.

WL
2012. 05. 20. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szerb Nemzeti Bankban (NSB) leszögezték, hogy biztonságosak a görög tulajdonú bankokban elhelyezett betétek.

A közleményt annak nyomán adták ki, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő a múlt héten rontotta Görögország adósosztályzatát.

Szerbiában összesen négy úgynevezett görög bank van, vagyis olyan egykori szerb bank, amelyet görög befektetők vásároltak meg: az Alfa bank, az Euro bank EFG, a Piraeus bank és a Vajdasági Bank, amelyet a Ethniki Trapeza vásárolt meg, de a nevét nem változtatta meg. A négy bank szerbiai piaci részesedése 16 százalék.

Mindegyik szerbiai görög bank nyereséges, tőkefeltöltésre eddig nem volt szükségük.

Veroljub Dugalic, a Szerbiai Bankszövetség (UBS) főtitkára a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS) emlékeztetett arra, hogy ezek a bankok – a szerbiai törvényeknek megfelelően – független jogi személyek, és üzletpolitikájukat önállóan alakítják, tőkéjükkel maguk rendelkeznek. Leszögezte: „A »görög bankok« teljesen megbízhatók, biztonságosak, és a polgárok megtakarított pénze biztonságban van.”

A Fitch Ratings csütörtökön minősítette le Görögországot, arra hivatkozva, hogy nem látja garantáltnak a görög eurótagság fenntarthatóságát.

Szerbiában a jelenleg érvényben lévő törvényes előírások szerint 50 ezer euróig az állam szavatolja a betétek biztonságát.

Szerbiában a lakosság igen érzékeny a betétek sorsára azóta, hogy a kilencvenes évek elején egyszer már zárolták devizabetéteiket. Előzőleg az egykori Jugoszlávia szétesése, az ország gyorsan romló gazdasági helyzete és a balkáni háborús kiadásokra fedezet nélkül nyomtatott dinár hiperinflációt okozott. A dinár elértéktelenedett, a bankok pedig nem tudták kifizetni a polgárok devizabetéteit. 1991. márciusban a kormány zárolta a jugoszláv bankoknál levő devizabetéteket, az akkor körülbelül 5 milliárd márka értéket tett ki.

Slobodan Milosevic rendszerének bukása után az új kormány elismerte a lakossági tartozásokat. 2000 óta részletekben lehet felvenni a bennragadt pénzt, a márkát az 1999 óta kötött árfolyamon euróra átszámítva, napi dinárárfolyamon, 2016-ig bezárólag.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.