A GVH kampánnyal küzd a „kifosztók” ellen

A növekvő bírságok ellenére is sok a panasz a fogyasztói csoportok ellen, a GVH felveszi a harcot a megtévesztő hirdetésekkel.

NT
2012. 06. 26. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi időben a növekvő bírságok ellenére folyamatosan növekszik a csoportszervezők elleni panasz, ez ösztönözte a GVH-t a fellépésre. A cél az, hogy főleg az alacsony képzettségű és szociális helyzetű emberek figyelmét hívják fel a rájuk leselkedő veszélyekre – mondta a főtitkár. A fogyasztói csoport tagjai együtt takarékoskodnak autóra, lakásra, és ha együtt van egy eszköz ára, akkor azt megvásárolják, és kisorsolják a tagok között. Szinte minden csoport azzal is operál, hogy az kapja meg a következő eszközt, aki a legtöbb előrefizetést vállalja. Akik a csoportokat létrehozzák, és működtetik, azok a csoportszervezők, akik a reklámjaikban többnyire hitelként tüntetik fel a szolgáltatásukat.

A leggyakoribb szlogen az, hogy az állás nélküliek, a BAR-listások, illetve a nyugdíjasok is pénzhez juthatnak náluk. Amikor viszont kiderül számukra, hogy fogyasztói csoportba léptek be, már csak úgy léphetnek ki abból, hogy elveszítik, vagy csak a futamidő végén kapják meg az addigi befizetésük zömét. A nagy fluktuáció is azt mutatja, hogy a belépők későn jönnek rá arra, nem hitelre szerződtek – mondta Zavodnyik József, irodavezető a tájékoztatón.

Még 2001-ben született egy kormányrendelet, amely keretek közé szorította a csoportszervezőket, de annak a hatályba lépését addig halogatták, míg végül nem lett része a jogrendszernek. Jelenleg a fogyasztóvédelmi törvényben található az egyetlen rájuk vonatkozó szabály, ez 2014. január 1-ig megtiltja új csoportok szervezését. Ez viszont aktívvá tette a működő csoportszervezőket, akik a meglévő csoportjaikat töltik fel, nem utolsósorban a megtévesztő hirdetésekkel. Grimm Krisztina, a fogyasztóvédelmi iroda vezetője a csoportszervezők számát 10 és 20 közöttire tette, szervezőnként pedig 3-5 csoport működik, de ezek egyenként akár több száz tagúak is lehetnek.

Tavaly összesen 234 bejelentés érkezett a fogyasztói csoportok ellen, az idén eddig már 264-et regisztrált a GVH - mutatta be az adatokat Tevanné Südi Annamária. A kiszabott bírság összege 2005-ben még csak 5 millió, tavaly 18,7 millió, idén eddig 65 millió forint volt. A GVH eddig 28 eljárást indított a csoportszervezők ellen, közülük 22-t marasztalt el jogsértésért, a bíróság ezeket a határozatokat – kivétel nélkül – helyben hagyta, tette hozzá a főtitkár.

A Hír Televízió Panaszkönyv című műsorában már foglalkozott vele,hogy a „kifosztók” a  januártól életbe lépett új fogyasztóvédelmi törvény ellenére is működnek. A hitelnek látszó pénzügyi segítséget kínáló vállalkozások a kiskapukat kihasználva folyamatosan szervezik be az ügyfeleket. Az általában nehéz anyagi körülmények között élők a félrevezető tájékoztatás miatt a legtöbb esetben alá is írják az előnytelen szerződéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.