A magyar modell szabadíthatja meg Európát a függőségtől?

Az Európai Parlamentben szerdán konferencián mutatták be a Duna-régió gázpiaci modelljét, amelyet magyar–cseh kezdeményezésre fejlesztettek ki.

WA
2012. 06. 20. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli konferencia egyik szervezője, Gyürk András (Fidesz) EP-képviselő a témáról kiadott közleményében méltatta, hogy a modell – amelyet Kaderják Péter, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont igazgatója mutatott be – „olyan konkrét javaslatokat tartalmaz a térség hiányzó gázinfrastruktúrájának (elsősorban a gázvezetékeknek) a megépítésére, amelyek uniós finanszírozási források bevonásával valósulhatnak meg”.


A Mol még áprilisban egy közleményben kifejtette, hogy úgy látja, a projekttel kapcsolatban több bizonytalanság merült fel, amelyeket nehéz lenne figyelmen kívül hagyni. A Mol szerint a projekt esetében mind a finanszírozási háttér, mind pedig a gáz forrása bizonytalan.

A Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője beszédében kiemelte: a gázpiaci modell óriási előrelépés az utóbbi évek gyakorlatához képest. A 2009-es januári gázválság tanulsága az volt, hogy a közös energetikai kihívásokat nem lehet egy központi tervhivatal vagy különutas nemzeti megoldások révén kezelni, kizárólag az összehangolt regionális erőfeszítések célravezetők – fogalmazott.

Hazánknak is alapvető érdeke ez

Újságíróknak nyilatkozva hozzátette: Magyarországnak is alapvető érdeke, hogy további gázvezetékek érjék el az országot. Jelezte, az EU készen áll arra, hogy ilyen beruházásokat támogasson, és mivel a régió a legkiszolgáltatottabb az unióban, ezért előnyben kell részesülnie a támogatásoknál.

Kiemelte Gyürk András azt is, hogy a gázpiaci modell a tavalyi magyar soros elnökség alatt elfogadott Duna-stratégia első kézzelfogható eredménye. Hangsúlyozta, hogy a modell a politikai szempontoktól elvonatkozva a megtérülésre, az egyes projektek hasznára helyezi a hangsúlyt.

600 millió eurót lehetne megtakarítani

Kaderják Péter a modell részletes bemutatása során átfogó képet adott a közép-európai infrastrukturális beruházások régiós gázpiacokra gyakorolt hatásairól. A modell eredményeként azonosítani lehet azokat a beruházásokat, amelyek a leginkább csökkentik a Duna-régió egyoldalú gázpiaci függését.

A modell következtetései igazolják, hogy a regionális megközelítés jelentős megtakarításokkal is járhat a térségben. Az egyik vizsgált lehetőség a magyar–szlovák összeköttetés fejlesztése volt, amely 3 százalékos költségcsökkentést, évi 600 millió eurós megtakarítást hozhatna a régió számára. A regionális összeköttetéseknek a most bemutatott számítások szerint fontos hatásuk van az árak egymáshoz közelítésére is.

Most különösen aktuális

Orbán Anita utazó nagykövet, az EU Duna-stratégiájának az energiára vonatkozó cselekvési területét irányító koordinátor a konferencián kifejtette: a modell különösen aktuális az energiainfrastruktúrákról folyó uniós jogalkotási vita fényében.

Elmondta, a modell segítséget nyújt a regionális munkacsoportok számára: azok javaslatot tehetnek olyan energetikai beruházásokra, amelyek az Európai Bizottság értékelését követően uniós pénzügyi forrásokra számíthatnak. Kiemelte, hogy az energia cselekvési terület és a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) együttműködésében megalkotott modell csupán az első lépés. A következő időszakban a cselekvési terület kiemelten kíván foglalkozni a gáztározói kapacitások regionális koordinálásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.