A mezőgazdaság segíthet Magyarországnak

A gazdasági válságból Magyarország számára elsősorban a mezőgazdaság nyújthat lehetőséget a kilábalásra – mondta Budai Gyula.

WL
2012. 06. 14. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára kifejtette: a világ növekvő népességének élelmiszerellátása mindenütt felértékeli a mezőgazdaságot.

Hozzátette, az országnak különösen jók az adottságai, potenciálisan akár 30 millió ember ellátására is képes lehet, ami hosszú távon stabil gazdasági hátteret teremthet. A kedvező folyamatok beindulását jelzi, hogy az ágazat például tavaly rekordösszegben, 6,2 milliárd euró értékben exportált termékeket.

Az agrárgazdaság életképességének növelésére a kis, a közepes és a nagy gazdaságokra egyaránt szükség van, ezek között a harmónia kialakítása a cél – húzta alá az államtitkár. „Ám a kormány a családi kis gazdaságok megerősödését különösen preferálja, hiszen kiemelkedő a szerepük a vidék népességmegtartásában is„ – mondta Budai Gyula.

Kifejtette, a mezőgazdaság fellendítéséhez elengedhetetlen az agrárképzés erősítése. Ennek szellemében a tárca vezetése támogatja, hogy a gödöllői Szent István Egyetem a Kárpát-medence egyfajta oktatási központjává váljon. Ennek keretében az intézmény felkészül, hogy a hazaiakon kívül más országokból, elsősorban a határ menti országokból is fogadhasson fiatalokat, hogy cserediákként, ösztöndíjas rendszerben minél többen megtanulhassák az agrártermelés szakmai tudnivalóit – hívta fel rá a figyelmet a minisztérium államtitkára.


Bővült a hitelkonstrukció

A kormány döntött a Magyar Fejlesztési Bank által működtetett hitelkonstrukció kibővítéséről, így a gazdálkodók még mintegy 9,5 milliárd forintért igényelhetnek hitelt az Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogramból – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.

A hitelprogram alapján a termelők a szabad mezőgazdasági de minimis, azaz kis összegű keretüknek, valamint a hitelbírálati szempontoknak megfelelően legfeljebb 25 millió forintot, a fiatal gazdálkodók pedig 1–50 millió forint közötti, kedvező kamatozású hitelt vehetnek igénybe.

A kamat mértéke 8,5 százalék körüli, amely 1,5-2,5 százalékpont kamatelőnyt biztosít egyes piaci kamatozású forinthitelek 10-11 százalékos éves kamatlábával szemben. A futamidő legfeljebb 15 év, az önerő nagysága pedig a vásárlás nettó költségének legalább a 15 százaléka. Az önerő saját forrásból és vissza nem térítendő állami támogatásból is állhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.