A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára kifejtette: a világ növekvő népességének élelmiszerellátása mindenütt felértékeli a mezőgazdaságot.
Hozzátette, az országnak különösen jók az adottságai, potenciálisan akár 30 millió ember ellátására is képes lehet, ami hosszú távon stabil gazdasági hátteret teremthet. A kedvező folyamatok beindulását jelzi, hogy az ágazat például tavaly rekordösszegben, 6,2 milliárd euró értékben exportált termékeket.
Az agrárgazdaság életképességének növelésére a kis, a közepes és a nagy gazdaságokra egyaránt szükség van, ezek között a harmónia kialakítása a cél – húzta alá az államtitkár. „Ám a kormány a családi kis gazdaságok megerősödését különösen preferálja, hiszen kiemelkedő a szerepük a vidék népességmegtartásában is„ – mondta Budai Gyula.
Kifejtette, a mezőgazdaság fellendítéséhez elengedhetetlen az agrárképzés erősítése. Ennek szellemében a tárca vezetése támogatja, hogy a gödöllői Szent István Egyetem a Kárpát-medence egyfajta oktatási központjává váljon. Ennek keretében az intézmény felkészül, hogy a hazaiakon kívül más országokból, elsősorban a határ menti országokból is fogadhasson fiatalokat, hogy cserediákként, ösztöndíjas rendszerben minél többen megtanulhassák az agrártermelés szakmai tudnivalóit – hívta fel rá a figyelmet a minisztérium államtitkára.
Bővült a hitelkonstrukció
A kormány döntött a Magyar Fejlesztési Bank által működtetett hitelkonstrukció kibővítéséről, így a gazdálkodók még mintegy 9,5 milliárd forintért igényelhetnek hitelt az Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogramból – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.
A hitelprogram alapján a termelők a szabad mezőgazdasági de minimis, azaz kis összegű keretüknek, valamint a hitelbírálati szempontoknak megfelelően legfeljebb 25 millió forintot, a fiatal gazdálkodók pedig 1–50 millió forint közötti, kedvező kamatozású hitelt vehetnek igénybe.
A kamat mértéke 8,5 százalék körüli, amely 1,5-2,5 százalékpont kamatelőnyt biztosít egyes piaci kamatozású forinthitelek 10-11 százalékos éves kamatlábával szemben. A futamidő legfeljebb 15 év, az önerő nagysága pedig a vásárlás nettó költségének legalább a 15 százaléka. Az önerő saját forrásból és vissza nem térítendő állami támogatásból is állhat.