A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 2,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától. A csökkenésben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
A KSH tájékoztatója szerint az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,0 százalékkal mérséklődött áprilisban. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem, valamint az üzemanyag kiskereskedelem 1,0-1,0, a nemélelmiszer-kiskereskedelem 1,2 százalékkal csökkent. Az év első négy hónapjában 0,7 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom elmaradása az előző év azonos időszakához képest.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban és a csomagküldő, internetes kiskereskedelemben összességében 676 milliárd forintnyi forgalom realizálódott az év negyedik hónapjában – ezt már a Nemzetgazdasági Minisztérium írja sajtóközleményében.
Mérséklődés majdnem minden szinten
A teljes kiskereskedelmi forgalom 45,6 százalékát adó élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai az előző év azonos időszakához képest 1,8 százalékkal estek vissza, azonban az év első négy hónapját tekintve a tavalyihoz képest 0,8 százalékkal nagyobb volt az értékesítések értéke – teszi hozzá az NGM.
A nem élelmiszer jellegű kiskereskedelmi üzletek forgalma áprilisban 3,2 százalékkal mérséklődött. Jelentős volt a visszaesés a bútor- és műszakicikk-üzletekben, valamint a gyógyszer- és gyógyászati termékek terén, míg a könyv-, számítástechnika- és egyéb iparcikküzletekben, valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben a csökkenés kisebb mértékű volt.
Bővülő szektor
A csomagküldő és internetes kiskereskedelem bővülése azonban folytatódott áprilisban is, eladásaik 36,7 százalékkal emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest. A magas üzemanyagárak miatt az üzemanyagtöltő állomások eladásai is csökkentek, 2011 áprilisához képest 3,2 százalékkal volt kisebb az eladások értéke.
Magyarország egyike volt az EU azon 13 országának, ahol áprilisban a kiskereskedelmi forgalom mérséklődését regisztrálták – hangsúlyozza közleményében NGM. Az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az unió 13 országában mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom az év negyedik hónapjában, kilenc országban pedig növekedést regisztráltak. Az eurózónában hazánkéhoz hasonló, 2,5 százalékos volt a visszaesés átlagos mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 1,9 százalék a mérséklődés – olvasható az NGM sajtóközleményében.