A miniszter köszöntőbeszédében kiemelte, hogy a tőzsde vezetői mindent megtettek azért, hogy a lehetőségekhez mérten minél több cég találja meg a helyét a parketten és minél több befektető találja meg a lehetőséget a tőzsdén lévő cégekben. A válságra utalva kifejtette: van néhány momentum, ami azt mutatja, hogy Magyarország számára kedvezően változik a helyzet; ezek közé sorolta a görög választások utáni konszolidációt.
4,5-5 millió embernek legyen munkája
Kedvezőnek nevezte azt is, hogy az európai gazdasági és pénzügyminiszterek pénteki tanácskozásán (Ecofin) várhatóan visszavonják azt a korábban tett javaslatot, miszerint felfüggesztenék a Magyarország számára rendelkezésre álló kohéziós forrásokat. A kormány által csütörtökön benyújtott jegybanktörvény-módosítással pedig elhárulhat az akadály az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal megkezdendő tárgyalások elől – tette hozzá.
Varga Mihály kiemelte: a kormány azt a célt tűzte ki maga elé, hogy csökkentse az ország sérülékenységét, valamint a költségvetési deficit és az államadósság mértékét. Hozzátette, hogy ebben már vannak részleges eredmények. A másik fontos cél, hogy Magyarország elérje a környező országokra jellemző foglalkoztatási szintet, azaz ne 3,8 millió ember dolgozzon, hanem lehetőség szerint 4,5-5 millió embernek lehessen munkát adni a jövőben. „Hogy ezt mennyi idő alatt érjük el, arra ma nehéz válaszolni a válság körülményei közepette, de hogy e felé kell törekedni, abban biztos vagyok” – mondta a miniszter.
Nehéz kalkulálni
Varga Mihály szavai szerint olyan változó világ vesz bennünket körül, amelyben nehéz kalkulálni. A változó struktúrák és területi átrendeződés közepette Magyarországnak – mivel méretei alapján nem tudja a világot magához igazítani – arra kell törekednie, hogy az ország gazdasága és a gazdasági élet szereplőinek szempontjából optimálisan tudja a maga számára adaptálni a változásokat – fejtette ki Varga Mihály.
Katona Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezérigazgatója arról beszélt, hogy a tőkepiaci forrásbevonás lehetősége soha nem volt még fontosabb, mint mostanában, amikor a válság következtében a banki források beszűkültek. Hozzátette: bízik abban, hogy a jövőben nemcsak magánvállalatok fognak erre az útra lépni, hanem állami cégek is megjelennek a tőzsde parkettjén. A tőzsdei jelenlét a vállalatok számára ugyanis lehetőséget teremt a nagyobb transzparenciára, a feszesebb gazdálkodásra, a tőkebevonás lehetőségére, valamint a nyilvánosság és a PR erősítésére.
A tőzsde stratégiájában mindig meghatározó szerepet kapott a kapcsolattartás a meglévő és potenciális új kibocsátókkal, a befektetőkkel, a gazdasági és politikai döntéshozókkal, valamint a lakossággal. Ennek példája a mostani esemény is – mondta Katona Zsolt.
A Budapesti Értéktőzsde nyílt nappal, tőzsdei expóval és konferenciával ünnepli a magyar tőzsde újraalapításának 22. évfordulóját. Ez alkalomból Varga Mihály tárca nélküli miniszter indította el a kereskedést a tőzsde csengőjével csütörtökön.

Berta Tibor püspök: A Szentlélek nem súgja a bíborosok fülébe a leendő pápa nevét