Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index áprilisban 2,4 százalékkal csökkent.
Az év első négy hónapjában az ipari termelés 0,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint a múlt év azonos időszakában.
Meglepőnek tartják az ipari termelés áprilisi visszaesését banki elemzők, akik arra számítottak, hogy a Mercedes kecskeméti gyárának indulása már kedvezően hat a termelési adatokra.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint a visszaesés váratlan volt, hiszen március végén elkezdődött a termelés a Mercedes kecskeméti üzemében. Hozzátette, ennek pozitív hatása azonban nem volt elégséges ahhoz, hogy ellensúlyozza a telekommunikációs berendezések és a fogyasztói elektronikai gyártás területén bekövetkezett visszaesést, ami a mobiltelefon-összeszereléshez és a televíziógyártáshoz kapcsolódik. Mivel az előbbi hozzáadott értéke jóval magasabb az utóbbiakénál, a GDP-ben valószínűleg ennél kisebb mértékű visszaesés jelentkezhetett – fejtette ki az elemző. Suppan Gergely szerint mivel a Mercedes csak fokozatosan éri el a teljes kapacitást, a következő hónapokban további pozitív hatást fejthet ki az ipari termelés alakulására
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője 0,8 százalékos növekedést várt áprilisra, éppen a Mercedes-gyár várható hozzájárulása alapján. Ehhez képest a több mint 3 százalékos visszaesést negatív meglepetésként értékelte. Az elektronikai termelés visszaesése, ami lehúzta az ipari termelési adatot, valószínűsíthetően a Nokia komáromi gyárához köthető – fejtette ki a szakértő. Meglepőnek tartotta ugyanakkor, hogy ennek a szektornak a visszaesése még mindig ilyen gyors ütemben folytatódik, hiszen már egy éve érdemi csökkenés látható ezen a területen. Az Erste elemzője úgy látja, bár egy adatból nehéz hosszú távú következtetéseket levonni, az ipar összességében a korábban vártnál gyengébben teljesíthet az idén. Emiatt elképzelhető, hogy a jelenlegi 3,5 százalékos éves ipari növekedési előrejelzését csökkenti a bank.
Az előző hónapban közölt végleges adatok szerint a termelés az első negyedévben 0,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, márciusban pedig 1,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2011 azonos hónapjában.
Emelkedett a szálláshelyek vendégforgalma
A belföldi vendégek száma 1,0 százalékkal csökkent, míg az eltöltött éjszakáké 3,1 százalékkal emelkedett. A belföldivendég-forgalom háromnegyedét fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 5,5 százalékkal nőtt. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 59 százaléka, a szállásdíjbevétel kétharmada származott a külföldiektől.
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma – az Egyesült Királyság és Ausztria kivételével – nőtt. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül – a kétcsillagos egységek kivételével – minden kategóriában növekedés volt. Az ötcsillagos szállodákban a korábbi hónapok visszaesését követően a külföldi vendégek száma áprilisban 4,6, a vendégéjszakák száma pedig 5,9 százalékkal nőtt.
A külföldi vendégek száma – a Tisza-tó kivételével – mindegyik turisztikai régióban nőtt. A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 47,9 százalékos volt áprilisban, az egy évvel korábbi 46,7 százalékkal szemben. Ezen belül az ötcsillagos szállodákban a foglaltság 69,2 százalékról 70,5-re, a négycsillagosokban 53,8-ról 54,3 százalékosra javult.