Nagy Attila, a GlobalFX elemzője az MNO-nak elmondta, hogy a hét elején főképp a görög választások eredményeinek pozitív piaci fogadtatása húzta a forintot. A jegybanktörvény körüli huzavona is kezd végre törvényformát ölteni, valamint az Ecofin pénteki döntését is a pozitívumok közé sorolhatjuk.
Az elemző kiemelte, hogy a nemzetközi szervezetekkel való álláspont-közeledés, valamint a jegybanktörvény alakulása miatt tudott jelentősen erősödni a hazai fizetőeszköz. Nagy szerint a közeljövőben 285-290 forint között mozoghat az euró árfolyama. Az elmúlt napokban látott erősödést egy „egészséges korrekció” követheti, így a forint visszagyengülhet a 290-es eurószintre.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a héten kincstárjegyeket bocsátott aukciókra kedden és csütörtökön. A hozamok a jelentős kereslet mellett néhány bázisponttal mérséklődtek. „Erőteljes hozamcsökkenésre egyelőre nem lehet számítani” – emelte ki Nagy.
Az elemző hangsúlyozta: az mindenképpen pozitív, hogy a vételi erő nagyon erős, a közel háromszoros túljegyzések biztatóak. (Idén a 12 hónapos papírra most volt a legnagyobb a kereslet.) Az ÁKK ezt meg is „lovagolja”, hiszen mindkét aukciós napon a meghirdetett mennyiség felett értékesített állampapírokat. „Az IMF-megállapodás után nagyobb mértékben is csökkenésnek indulhatnak a hozamok, valamint a CDS-felárak is” – tette hozzá az elemző.
A döntést már beárazta a piac
Gabler Gergely, az Equilor szenior elemzője az MNO kérdésére elmondta, hogy az Ecofin bejelentésének mérhető pozitív hatása már nincsen a forintárfolyamra, hiszen várható volt, hogyan is fog dönteni az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyminisztereinek Tanácsa. „A piacok már beárazták a hazánk számára pozitív döntést” – tette hozzá.
Az elmúlt napokban több olyan hír is érkezett, mely negatívan hatott a piacokra. Gabler az amerikai jegybank, a Federal Reserve „be nem jelentését” valamint a Moody's leminősítéseit emelte ki. A Fedtől a monetáris expanzió (pénzkínálat növelése, kamatlábak csökkentése – gazdaságélénkítés) bejelentését várták, mely elmaradt. Szintén nem tett jót a befektetői hangulatnak az, hogy a Moody's pénteken több nagybankot is leminősített, köztük az európai Credit Suisse-t, a Barclayst vagy éppen a tengerentúli JPMorgant, Citigroupot.
A fentiek hatására a csütörtöki látványos forinterősödést követően némiképp gyengült az árfolyam péntekre. „Ehhez hozzátartozik az is, hogy az amerikai tőzsde az idei év második legrosszabb napján van túl” – fűzte hozzá Gabler.
Az elemző szerint a forintnak jelenleg két várakozás nyújt „támaszt”. Az egyik az IMF-tárgyalások megkezdése, míg a másik a jegybanktörvény. Utóbbi rövidesen le is záródhat, hiszen várhatóan két héten belül a parlament elfogadhatja a törvényjavaslatot.
A héten Görögországból is kedvező hírek érkeztek, de az adósságválság Európa hosszan elhúzódó problémája lesz – véli a szakértő. Gabler elmondta, hogy pillanatnyilag limitált forinterősödésre lehet csak számítani, továbbá arra, hogy a piacok az IMF-megállapodásig várhatóan türelmesek lesznek Magyarországgal szemben.
A nyáron leülhetnek
Kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az elmúlt időszakban a magyar eszközök, a 10 éves kötvényhozam 8 százalék alá csorgott az április végi rali óta először, hasonlóképp a forint is járt 285 alatt az euróval szemben – mondták el a Raiffeisen Bank elemzői. Úgy látják emögött két fő tényezőt érdemes keresni: a nemzetközi hangulat kedvezőbb lett a héten a görög vészforgatókönyvek elsikkadásával, de nagyobb részben a hazai erős hírfolyam a jegybanktörvénnyel kapcsolatban volt meghatározó.
Varga Mihály szinte minden napra tartogatott valamilyen kommunikációs elemet, és csütörtökön be is nyújtották a parlament elé a – most már remélhetőleg végleges – módosító tervezetet, ami Varga szerint mindenki számára elfogadható javaslat – tették hozzá. Az elemzők szerint a jövő héten vélhetően elfogadják a törvény módosítását, majd ezt követően nem sokkal a nemzetközi szervezetek véleménye is ismertté válik. Mindezek alapján nem lehet kizárni, hogy már nyáron leüljenek a felek az asztalhoz immár hivatalosan is. Ettől függetlenül viszont azt gondolják a bank elemzői, hogy a lényegi tárgyalássorozat ősz előtt nem fog megkezdődni.