Ősszel kerülhetnek terítékre a lényeges dolgok

Egy hét, amikor minden összejött – így lehetne összegezni az elmúlt napokat a magyar gazdaság szemszögéből.

Károly Gábor
2012. 06. 24. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy Attila, a GlobalFX elemzője az MNO-nak elmondta, hogy a hét elején főképp a görög választások eredményeinek pozitív piaci fogadtatása húzta a forintot. A jegybanktörvény körüli huzavona is kezd végre törvényformát ölteni, valamint az Ecofin pénteki döntését is a pozitívumok közé sorolhatjuk.




Az elemző kiemelte, hogy a nemzetközi szervezetekkel való álláspont-közeledés, valamint a jegybanktörvény alakulása miatt tudott jelentősen erősödni a hazai fizetőeszköz. Nagy szerint a közeljövőben 285-290 forint között mozoghat az euró árfolyama. Az elmúlt napokban látott erősödést egy „egészséges korrekció” követheti, így a forint visszagyengülhet a 290-es eurószintre.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a héten kincstárjegyeket bocsátott aukciókra kedden és csütörtökön. A hozamok a jelentős kereslet mellett néhány bázisponttal mérséklődtek. „Erőteljes hozamcsökkenésre egyelőre nem lehet számítani” – emelte ki Nagy.

Az elemző hangsúlyozta: az mindenképpen pozitív, hogy a vételi erő nagyon erős, a közel háromszoros túljegyzések biztatóak. (Idén a 12 hónapos papírra most volt a legnagyobb a kereslet.) Az ÁKK ezt meg is „lovagolja”, hiszen mindkét aukciós napon a meghirdetett mennyiség felett értékesített állampapírokat. „Az IMF-megállapodás után nagyobb mértékben is csökkenésnek indulhatnak a hozamok, valamint a CDS-felárak is” – tette hozzá az elemző.

A döntést már beárazta a piac

Gabler Gergely, az Equilor szenior elemzője az MNO kérdésére elmondta, hogy az Ecofin bejelentésének mérhető pozitív hatása már nincsen a forintárfolyamra, hiszen várható volt, hogyan is fog dönteni az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyminisztereinek Tanácsa. „A piacok már beárazták a hazánk számára pozitív döntést” – tette hozzá.


Az elmúlt napokban több olyan hír is érkezett, mely negatívan hatott a piacokra. Gabler az amerikai jegybank, a Federal Reserve „be nem jelentését” valamint a Moody's leminősítéseit emelte ki. A Fedtől a monetáris expanzió (pénzkínálat növelése, kamatlábak csökkentése – gazdaságélénkítés) bejelentését várták, mely elmaradt. Szintén nem tett jót a befektetői hangulatnak az, hogy a Moody's pénteken több nagybankot is leminősített, köztük az európai Credit Suisse-t, a Barclayst vagy éppen a tengerentúli JPMorgant, Citigroupot.

A fentiek hatására a csütörtöki látványos forinterősödést követően némiképp gyengült az árfolyam péntekre. „Ehhez hozzátartozik az is, hogy az amerikai tőzsde az idei év második legrosszabb napján van túl” – fűzte hozzá Gabler.


Az elemző szerint a forintnak jelenleg két várakozás nyújt „támaszt”. Az egyik az IMF-tárgyalások megkezdése, míg a másik a jegybanktörvény. Utóbbi rövidesen le is záródhat, hiszen várhatóan két héten belül a parlament elfogadhatja a törvényjavaslatot.

A héten Görögországból is kedvező hírek érkeztek, de az adósságválság Európa hosszan elhúzódó problémája lesz – véli a szakértő. Gabler elmondta, hogy pillanatnyilag limitált forinterősödésre lehet csak számítani, továbbá arra, hogy a piacok az IMF-megállapodásig várhatóan türelmesek lesznek Magyarországgal szemben.

A nyáron leülhetnek

Kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az elmúlt időszakban a magyar eszközök, a 10 éves kötvényhozam 8 százalék alá csorgott az április végi rali óta először, hasonlóképp a forint is járt 285 alatt az euróval szemben – mondták el a Raiffeisen Bank elemzői. Úgy látják emögött két fő tényezőt érdemes keresni: a nemzetközi hangulat kedvezőbb lett a héten a görög vészforgatókönyvek elsikkadásával, de nagyobb részben a hazai erős hírfolyam a jegybanktörvénnyel kapcsolatban volt meghatározó.

Varga Mihály szinte minden napra tartogatott valamilyen kommunikációs elemet, és csütörtökön be is nyújtották a parlament elé a – most már remélhetőleg végleges – módosító tervezetet, ami Varga szerint mindenki számára elfogadható javaslat – tették hozzá. Az elemzők szerint a jövő héten vélhetően elfogadják a törvény módosítását, majd ezt követően nem sokkal a nemzetközi szervezetek véleménye is ismertté válik. Mindezek alapján nem lehet kizárni, hogy már nyáron leüljenek a felek az asztalhoz immár hivatalosan is. Ettől függetlenül viszont azt gondolják a bank elemzői, hogy a lényegi tárgyalássorozat ősz előtt nem fog megkezdődni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.