Felpöröghetnek a magyar piacok

Az IMF-megállapodás létrejötte után jelentős erősödésnek indulhatnak a magyar piacok. Várhatóan idén és jövőre is a GDP három százaléka alatt lesz az államháztartási hiány.

KG
2012. 06. 21. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarországnak összeállítandó IMF-hitelprogram bizonyosan csökkenti majd rövid távon a magyar befektetési eszközöket terhelő – a térségi átlagnál magasabb – kockázati felárakat, de ahhoz, hogy ez a hatás tartósabban, középtávon is érvényesülhessen, a programnak további gazdasági reformokra és gazdaságpolitikai váltásra is ösztönöznie kellene a magyar kormányt – vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai az IMF–EU-tárgyalásokkal kapcsolatos legutóbbi fejleményekről összeállított elemzésükben kiemelték, hogy az IMF-hez forduló legtöbb országgal ellentétben Magyarország nem szenved fizetésimérleg-problémáktól.

„Miért van szüksége Magyarországnak az IMF-re?”

A folyómérleg többletet mutat, az államháztartási egyenleg pedig jobb számos nyugat-európai országénál. A közadósság-ráta a hazai össztermék (GDP) 80 százaléka környékén jár, az államháztartási hiány pedig a Capital Economics várakozása szerint az idén 3,5 százalék lesz.

„Mindez felveti a kérdést, hogy miért van szüksége Magyarországnak az IMF-re? A válasz az, hogy a magyar befektetési eszközöket magas kockázati prémium terheli” – hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.

Orbán Viktor miniszterelnök levélben tájékoztatta szerdán José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét arról, hogy Magyarország készen áll a tárgyalások megkezdésére az Európai Bizottsággal és a Nemzetközi Valutaalappal egy elővigyázatossági hitelmegállapodásról. Bővebben>>>


Az utóbbi néhány évben a kötvényhozamok 8 százalék körül mozognak, a nominális GDP-növekedés pedig mindössze 4,5 százalék volt. Ebben a környezetben a Capital Economics közgazdászainak számításai szerint a magyar államháztartásban 3 százalék körüli GDP-arányos elsődleges többletre lenne szükség ahhoz, hogy a közadósság-ráta ne növekedjen, ugyanakkor jelenleg az elsődleges többlet a hazai össztermék 1 százaléka környékén jár.

A Capital Economics elemzői szerint a magyar szuverén kötvények magas hozama két fő tényezőre – a gazdaság szélesebb körű gyengeségeire, különösen a bankszektor magas rövid távú adósságállományára, valamint „a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai környezetre”, a jegybankkal és a devizahitelesekkel kapcsolatos lépésekre, a költségvetési pozíció javítását célzó egyszeri intézkedésekre – vezethető vissza.

Többre lehet szükség

A ház szerint ebből az következik, hogy a hozamok csökkentéséhez az IMF által nyújtott biztonsági hálónál többre lesz szükség. A cég az általa fontosnak tartott további intézkedések közé sorolja a bankrendszer megerősítését, az örökölt adósságállomány kezelését és „különösen a gazdaságpolitikai döntéshozatal hitelességének javítását”.


Az elemzők alapeseti előrejelzése az, hogy a külső piaci feszültségek a magyar kormányt rászorítják az IMF–EU-megállapodás megkötésére, és az egyezmény létrejötte után bizonyosan jelentős erősödésnek indulnak a magyar piacok. Ahhoz azonban, hogy a piaci fellendülés tartós maradjon, az IMF-megállapodásnak szélesebb körű gazdasági és gazdaságpolitikai reformokat is ösztönözniük kell, a cég elemzői szerint ugyanakkor „legalábbis egyelőre valószínűtlennek tűnik”, hogy mindez egyszerre bekövetkezik.

Ennek alapján azzal számolnak, hogy bár az IMF–EU-hitelkerettel kapcsolatos haladás nyomán jelentős erősödés kezdődhet a magyar kötvénypiacon, a kamatok azonban egyelőre a térségi szintek felett maradnak.


Más nagy londoni házak jóval derűlátóbban értékelik az IMF–EU-megállapodással kapcsolatos kilátásokat.

Erősödhet a befektetői bizalom

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői, akik nemrégiben Magyarországon tettek tájékozódó látogatást, tapasztalataikról befektetők számára Londonban összeállított beszámolójukban közölték: megítélésük szerint a magyar kormány az egyre nagyobb növekedési kockázatok ellenére elkötelezett az államháztartási konszolidációs tervek végrehajtásának folytatása mellett, és a kitűzött költségvetési célok következetes végrehajtása erősíteni fogja a befektetői bizalmat.

A ház londoni közgazdászai szerint a frissített konvergenciaprogramban jelentős kiegészítő költségvetési intézkedések szerepelnek, amelyek révén jó eséllyel „biztonságosan” a 3 százalékos GDP-arányos szint alatt lesz tartható az államháztartási hiány az idén és jövőre is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.