Július 2-a lehet a várva várt nap + Videó

A kormánynak az a célja, hogy már két hét múlva hétfőn szavazzon az Országgyűlés a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény csütörtökön benyújtott módosításáról.

WA
2012. 06. 21. 8:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány kezdeményezte, a törvényjavaslat tárgyalása során az Országgyűlés úgy térjen el a házszabálytól, hogy az általános és részletes vitára a jövő hétfővel kezdődő rendkívüli ülésén, a határozathozatalra – módosító indítványok elfogadása esetén is – 2012. július 2-án sor kerüljön. Ha az Országgyűlés nem fogadja el a házszabálytól való eltéréssel történő tárgyalásra tett indítványt, a kormány indítványozza az előterjesztés sürgős tárgyalását annak érdekében, hogy azt a Ház mielőbb elfogadhassa.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) megkapta Varga Mihály tárca nélküli miniszter és Simor András MNB-elnök levelét a jegybanktörvény módosításáról és az elkövetkező napokban megvizsgálja annak tartalmát – tájékoztatta Irina Ivaschenko, az IMF budapesti rezidens képviselője a Reuters és a Dow Jones hírügynökségeket. Az Európai Bizottsághoz is megérkeztek csütörtök délután azok a levelek, amelyeket a kormány a jegybanktörvény módosításáról intézett az európai uniós végrehajtó testület vezető illetékeseihez - közölte Olivier Bailly szóvivő Brüsszelben. Megerősítette egyúttal, hogy a levelek tartalmát a brüsszeli bizottság az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) illetékeseivel szoros együttműködésben értékeli.


Az Országgyűlés egyébként ötnapos ülést tart a jövő héten; szerdán kezdődik a 2013-as költségvetésről szóló törvényjavaslat általános vitája a büdzséről szóló számvevőszéki és költségvetési tanácsi véleménnyel együtt.

Hétfőn szavaznak a képviselők az Áder János államfő által a héten visszaküldött deregulációs és járásokról szóló törvényekről, valamint a kölcsönzött kulturális javak különleges védelméről szóló törvényjavaslatról, a büntető törvénykönyvről és a víziközlekedésről szóló törvény módosításáról is.

Emellett a parlament szavaz a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló, az Európai Unió tisztviselőinek és más alkalmazottainak nyugdíjbiztosítási átutalásáról és visszautalásáról, valamint egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló, illetve a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvényekhez benyújtott módosító indítványokról.

Kedden megkezdődik a múlt héten benyújtott oktatási tárgyú törvények együttes általános vitája és az elektronikus hírközlést segítő egyes törvények általános vitája is.

Matolcsy benyújtotta a módosítást

Benyújtotta a parlamentnek Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítását, az általános indoklás szerint ennek célja az európai uniós jogi aktusokkal való összhang megteremtése.

A nemzetgazdasági miniszter által csütörtökön benyújtott törvényjavaslat szerint módosulnának a monetáris tanács tagjainak és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének felmentésére vonatkozó passzusok, a tanács tagjainak száma pedig legalább öt, legfeljebb 9 fő lehetne. A javaslat szerint a külső tagok száma nem érheti el a belső tagok számának kétszeresét.

A módosítás szerint a monetáris tanácsnak nem kell megküldenie a kormánynak a testület napirendjét, és a kormány képviselője nem vesz részt a tanács ülésein, miután az erről szóló paragrafust hatályon kívül helyezné a most benyújtott módosító javaslat.

Változik a monetáris tanács hatásköre is, így a tanács állapítja meg saját ügyrendjét, és dönt minden olyan kérdésben, amit a törvény a tanács kizárólagos hatáskörébe utal. A monetáris tanács hatáskörébe tartoznak a stratégiai döntések, az operatív feladatok az MNB vezetésénél lesznek – derül ki a javaslatból.

Most már megfelel az EKB-nek

A monetáris tanács és az MNB elnökének felmentésére irányuló javaslat csak a magyar bíróságnak vagy az Európai Unió Bíróságának az Alapokmány megfelelő cikkében meghatározott felmentési feltételek fennállását megállapító döntésének jogerőre emelkedése után, illetve az ezen bíróságokhoz fordulás határidejének leteltét követően terjeszthető a köztársasági elnök – illetve a tanács tagjainak esetében az Országgyűlés – elé. A részletes indoklás szerint erre a változtatásra az EKB véleményének való megfelelés érdekében volt szükség.

A törvényjavaslat hatályon kívül helyezné az MNB-törvény azon passzusát is, amely szerint a tanács megszűnik az euró magyarországi bevezetése után.

Korlátozott hozzáférés

Az MNB-ről szóló törvény kiegészülne egy olyan bekezdéssel, amely – központi pénzügyi és devizapolitikai érdekből – korlátozza a deviza- és aranytartalékra vonatkozó egyes adatok hozzáférhetőségét. Ennek megfelelően a deviza- és aranytartalék mértékére, összetételére, a tartalékkezelés során kötött egyedi ügyletekre vonatkozó adatok, a tartalékkezeléssel összefüggő döntések és belső szabályok az MNB általi nyilvánosságra hozatalukig, de legfeljebb az adat keletkezésétől számított 10 évig nem nyilvánosak. Az adatok ezen határidőn belüli nyilvánosságra hozataláról az MNB elnöke dönt – olvasható a módosító javaslatban.

A kormány indítványozta a tárgyalásnál a házszabálytól való eltérést, és azt, hogy az általános és részletes vita az Országgyűlés 2012. június 25-ével kezdődő rendkívüli ülésén legyen, a határozathozatal pedig – módosító indítványok elfogadása esetén is – 2012. július 2 -án, így akár másfél héten belül döntés születhet az MNB-törvény módosításáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.