Egyre több gazdasági világvége-forgatókönyv jelenik meg pénzügyi elemző intézetek berkeiből. Sokan azt valószínűsítik, hogy Görögország az eurózónát elhagyva visszavezeti a drachmát, s ezzel jelentősen megterheli az eurót használó országok teherbíró képességét. A következő lépcsőként a többi dél-európai ország adósságválságát emlegetik. Naponta érkeznek aggasztó hírek például Spanyolországból, amelyet épp csütörtökön agresszívan, három fokozattal minősített le a Fitch Ratings.
„Önbeteljesítők lehetnek a borúlátó jóslatok, s a totális csőd esélye az idő előrehaladtával egyre nagyobb. Azok a nemzetközi pénzügyi és gazdasági szervezetek, valamint politikai csoportosulások, amelyeknek csillapítaniuk kellene az indulatokat, csöndben vannak vagy éppen fokozzák a rémületet. Olyan érdekek húzódnak meg ugyanis a háttérben, amelyek továbbra is felszínen akarják tartani a nyugati modellt, amelynek alkalmatlansága 2008 óta bebizonyosodott” – mondta el a Magyar Nemzetnek Bogár László közgazdász.
Pedig szerinte nem elkerülhetetlen gazdasági folyamatok vezetnek a bukáshoz, hanem azoknak a spekulatív csoportoknak a manipulációi, amelyeknek komoly részük van a négy éve tartó válság kialakulásában és elhúzódásában. Magyarországon például a tavaly október és idén január közötti időszakban miattuk emelkedett hatról tizenegy százalékra az állampapírok hozama. A módszer egyszerű, elegendő néhány órán belül pár száz milliárd forintot eladni, majd ezt nagy dobra verni, s a média segítségével azonnal csődhangulat alakul ki. De ugyanezek az érdekek döntötték be Görögországot is, s úgy tűnik, hamarosan a spanyolok következnek. „És itt jutunk el oda, hogy a mostani válság, csakúgy mint mindegyik, erkölcsi, szellemi válság, csak
most éppen pénzügyi formában jelentkezik” – hangsúlyozta Bogár.
Nem mindenki látja hasonlóan menthetetlennek a helyzetet. A Magyar Nemzet által megkeresett pénzintézeti elemző szerint igaz ugyan, hogy a világ adósságállománya a negyvenes évek óta folyamatosan emelkedik, s most ért el arra a szintre, ahol meg kell állítani, ebből azonban nem következik, hogy elkerülhetetlen az összeomlás.
A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon