A munkahelyvédelmi csomag benyújtását követően megkezdődik a program részleteinek egyeztetése az érdekképviseletekkel, s az egyeztetések után ősszel, feltehetőleg szeptemberben fogadhatja el a módosított törvényeket a parlament – mondta Balog Ádám. Jelezte, hogy a csomag forrásait mindenképpen megteremti a kormány.
A munkahelyvédelmi program keretében egyeztetni kell a jövő évi minimálbérekről és bérminimumról, a bérkompenzációról, valamint a járulékcsökkentő csomagról – hangsúlyozta Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta: a munkaadók a jövő évi várható infláció mértékéig, 4,2 százalékig látják elfogadhatónak a bruttó minimálbér, illetve a szakmunkás-bérminimum emelését. Amennyiben ettől eltérő megállapodás születik, akkor a járulékcsökkentő csomag hatástalan maradhat – tette hozzá.
Dávid Ferenc jelezte: a vállalkozói szövetségek támogatják a kormány munkahelyvédelmi programját, mivel az a véleményük, hogy az jelentős élőmunka tehercsökkentést eredményezhet. „A megbeszélésen abban állapodtunk meg, hogy a járulékcsökkentési programot több ütemben kívánja megvalósítani a kormány, azaz a következő években tovább mérséklődhetnek az élőmunka terhei” – fogalmazott a VOSZ főtitkára.
Újságírói kérdésre Balog Ádám elmondta: a jövő évi tranzakciós illetékből származó bevétel megfelelő forrása lehet a csomagnak, a következő hetekben dől el az, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) által befizetendő illetéket a MÁK hogyan fogja az egyes költségvetési szervekre átterhelni. Hozzátette azt is, hogy a jegybank által befizetendő illeték összegének kompenzálása nem a 2013. évi, hanem a 2014. évi költségvetést érinti.