Meglódulóban az ipari termelés

Májusban 0,4 százalékkal mérséklődött az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított index 1,9 százalékos növekedést mutat.

LM
2012. 07. 13. 8:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index májusban 3,2 százalékos növekedést jelzett. Májusban az ipari termékek exportvolumene 1,7 százalékkal nőtt, a belföldi eladások 3,3 százalékkal csökkentek éves összevetésben.

Áprilishoz hasonlóan elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek, valamint az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése okozta a visszaesést, amelyet a járműgyártás és az élelmiszeripar növekedése nem tudott ellensúlyozni – magyarázta a hivatal.

Bővült a számítógépek gyártása

A feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás volumene 9,1 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel azelőtt, ezen belül a közúti gépjárművek gyártása 18 százalékkal nőtt. A második legnagyobb súlyú alág, a számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártása a tizennegyedik hónapja csökkent, májusban 14,2 százalékkal esett vissza, főként a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet mérséklődése miatt. Ugyanakkor az alágon belül számottevően bővült az elektronikai áramköri kártyák és számítógépek, perifériás egységek gyártása – jegyezte meg a KSH.

A feldolgozóipari termelés több mint egytizedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermékek gyártása jelentősen, 12,4 százalékkal emelkedett, nagyrészt a húsfeldolgozás és -tartósítás, húskészítmény alágazat termelésbővülésének köszönhetően. Az élelmiszer, ital és dohány értékesítése 11,7 százalékos növekedést regisztrált, a vegyi anyagok és vegyipari termékek eladása 5,9 százalékkal, a járművek értékesítése 18,5 százalékkal nőtt.

Megugró élelmiszerexport

Májusban a feldolgozóipar exportértékesítésének közel felét adó két alág közül mintegy három tizedet képviselő járműgyártás kivitele jelentősen, 11,6 százalékkal nőtt. Az élelmiszerexport volumene 22,5 százalékkal megugrott májusban az előző havi 6,0 százalékos növekedés után, a gyógyszerexport viszont második hónapja csökkent, májusban 5,4 százalékkal.

A feladott új rendelések két hónap növekedés után májusban ismét 4,1 százalékkal csökkentek, az áprilisi 7,4 százalékos növekedés után. A májusi csökkenés ellenére a korábbi rendeléseknek köszönhetően az összes rendelésállomány 24,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a belföldi 33,3 százalékkal, az export-rendelésállomány pedig 23,7 százalékkal felülmúlja az egy évvel korábbit.

Ugyanakkor a termelés átlagban az év első öt hónapjában 0,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakáétól.

Kifelé a válságból?

Pozitív adatokat közöltek májusra az euróövezetre és a hazánk számára oly fontos német gazdaságról is. Az év ötödik hónapjában 0,6 százalékkal volt nagyobb az ipari termelés az övezetben, mint áprilisban, miközben elemzők 0,2 százalékos visszaesést vártak. Az unió motorja a várakozások felett teljesített.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.