Kockázatokkal, de továbbra is tarthatónak minősítette egy interjúban Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke a jövő évi költségvetést. A Kossuth rádió 180 perc című műsorában elmondta, a Költségvetési Tanács javaslatára az Országvédelmi Alap összegét ötvenmilliárd forinttal megnövelték, s a költségvetés hátterébe más tartalékokat is betettek.
A gazdaság dinamizálása érdekében született munkavédelmi program a költségvetés véleményezése után készült el, amellyel a bevételi oldalon háromszázmilliárd forintos kockázat keletkezett. A Költségvetési Tanács emiatt dokumentumokat kért be a költségvetés tarthatóságáról, melyeket a Nemzetgazdasági Minisztériummal történt egyeztetésnek megfelelően augusztus közepén kapnak meg, a szeptemberi parlamenti kezdésre pedig értékelik az abban szereplő adatokat. Amennyiben meggyőzőnek találják az adatokat, nem adnak ki újabb véleményt, ellenkező esetben pedig újabb javaslatcsomagot fogalmaznak meg.
Meg kell találni az egyensúlyt
Kovács Árpád hozzátette, a rövid távú stabilizálási érdekek és a gazdaság hosszabb távon történő dinamizálása közötti egyensúlyt kell megtalálni, a Költségvetési Tanácsnak az a dolga, hogy a stabilitási érdekeket helyezze előtérbe. Véleménye szerint a munkahelyvédelmi program alkalmas lehet a gazdaság dinamizálására, de ennek a fedezetét meg kell találni.
A Költségvetési Tanács legutóbbi véleményezése szerint rosszabb növekedési forgatókönyvvel kellett volna számolni, illetve a Széll Kálmán-terv 2.0 változatához tartozó jogszabályokat rugalmasan és minél gyorsabban el kell fogadni. Az ezután történt változások – a munkahelyvédelmi csomag, az IMF-tárgyalások menete – nem a kockázatok csökkentése irányába mozdultak el, mondta Kovács Árpád. A vita továbbra is arról szól, hogy milyen lesz a 2013-as év a gazdasági növekedés szempontjából. A kormányzat kitart az 1,6 százalékos növekedés mellett, sőt időnként ennél magasabb növekedésről is megjelennek nyilatkozatok. A Költségvetési Tanács azonban nem látja indokát, hogy az ennél jóval szerényebb növekedési prognózisán változtasson, s az IMF is a kisebb növekedést tartja valószínűnek.