A szakmai munka koordinálását a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) végzi. A konzultáció célja a magyar kutatási infrastruktúra fejlesztése és versenyképessé tétele az EU Strukturális Alapok, illetve a Kutatási és Innovációs Alap forrásainak felhasználásával. A szakmai munka augusztusban kezdődik, a vitaanyag november 15-ére készül el – derül ki az NGM tájékoztatójából.
Az NGM és a NIH kiemelt feladatának tekinti az eredményes kutatói munkához szükséges feltételek megteremtését. Ennek egyik szükséges eleme a kutatási infrastruktúra erőteljes fejlesztése, amellyel a nemzetközi – elsősorban uniós pályázati – források elnyerésének esélye is növelhető.
Az NGM által összeállított vitaanyag részletesen taglalja majd a hazai kutatási infrastruktúra jelenlegi helyzetét, javaslatot tesz a kutatási infrastruktúra-fejlesztés kiemelt céljainak megfogalmazására, továbbá intézkedéseket ajánl a magyar kutatók külföldi kutatási infrastruktúrákhoz való hozzáférésének támogatására. A várható fejlesztések eredményeképpen a kutatási infrastruktúrák színvonala és ezen keresztül az ország tudományos teljesítménye közelebb kerülhet az EU átlagos szintjéhez – írják.
Bátortalan, de érdeklődő vállalatok
A Deloitte Zrt. júniusi vállalati jelentése szerint 2010-ben a cégek 62 százaléka árbevétele 1 százalékánál kevesebbet költött kutatás-fejlesztésre, tavaly viszont érezhetően, 38-ról 59 százalékra nőtt azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek 1 százalékot meghaladó mértékű K+F-ráfordításról számoltak be.
A Nemzeti Innovációs Hivatal áprilisi jelentéséből is az derült ki, hogy Magyarország kutatás-fejlesztési ráfordításai a GDP arányában bővültek ugyan, de a vállalati ráfordítások még alacsonyak; sok a jó és megvalósítható ötlet, de elégtelen a menedzselésük. Az informatika kitörési pont lehet az innovációban.