Leáldozóban a hagyományos mobiltelefon csillaga?

Annyira csökkent az érdeklődés az egyszerű mobiltelefonok iránt, hogy a forgalom visszaesését még az okostelefonok növekvő kereslete sem tudja ellentételezni.

tt
2012. 08. 14. 15:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második negyedévben a mobiltelefonok világpiaci forgalma éves összevetésben 2,3 százalékkal 419 millió darab eladott készülékre csökkent. A teljes értékesítési számon belül viszont az okostelefonok piaci részesedése az eladások tavalyi második negyedévihez képest 42,7 százalékos növekedésével 36,7 százalékra bővült. Éves forgalmi előrejelzését ezért a Gartner az év elején jelzett 1,9 milliárd darabról kissé csökkentette.

A Samsung az élen

Darabszám szerinti értékesítésben a Samsung ugrott az élre 21,6 százalékos piaci részesedéssel, a második helyen pedig a piacot egykor uraló Nokia 19,9 százalékos részesedéssel. Az Apple 6,9 százalékos részesedéssel a harmadik helyet tudhatja magáénak a rangsorban. A negyedik helyezett 4,3 százalékkal a kínai ZTE.

Galaxy okostelefonjának népszerűsége nagyban hozzájárult, hogy rekordnyereséget ért el a dél-koreai Samsung, ami  az év második negyedében 4,5 milliárd dolláros nettó bevételt közölt, és most Afrikában terjeszkedne.

Eközben a Nokia 1,41 milliárd euró adózás utáni veszteséget jelentett az idei második negyedévről, ez közel négyszerese az egy évvel korábbi 368 millió eurónak.

Az idei első negyedévben még a Nokia vezette ranglistát 22,8 százalékos piaci részesedéssel, míg a Samsungnak 16,3 százalékos volt a részesedése. Az Apple az első negyedévben 4,6 százalék, a ZTE pedig 3,0 százalék részesedéssel rendelkezett.

Vezet az Android

Az okostelefonok piacán az operációs rendszerek versenyében az Android egyre nagyobb előnnyel vezet: piaci részesedését a tavalyi második negyedévi 43,4 százalékról az idei második negyedévre 64,1 százalékra növelte. A második helyezett iOS is növelte kissé piaci részesedését, az idei második negyedévben az Apple operációs rendszere 18,8 százalékra tett szert A két vezető operációs rendszer tehát egyre kisebb mozgásteret hagy a kisebb versenytársaknak.

Leszállóágban a Blackberry, feljövőben a Lumia

A legnagyobb mértékben a Blackberry készülékeket gyártó RIM operációs rendszere szorult vissza: részesedése a tavaly 11,7 százalékról 5,2 százalékra esett. A Microsoft viszont alacsony induló pozícióból nagyot emelt részesedésén, az idei második negyedévben 2,7 százalékot ért el a tavalyi 1,6 százalék után, ami szinte kizárólag a Nokia Windows Phone 7 operációs rendszerén futó Lumia készülékcsaládja piaci sikerének tulajdonítható. A Nokia saját operációs rendszere a Symbian piaci részesedése viszont 22,1 százalékról 5,9 százalékra csökkent.

Lapostévében is piacvezető a Samsung

Az iSupply piackutató intézet adatai szerint az április-júniusi negyedévben a Samsung értékesítette a világon eladott laptévék 19,2 százalékát, 0,1 százalékponttal kevesebbet, mint a január-márciusi periódusban. A tavalyi negyedik negyedévben a Samsung piaci részesedése még 22 százalék volt.

A világranglista második helyén a szintén dél-koreai LG Electronics Inc. áll 13,2 százalékos, az előző negyedévinél 0,2 százalékponttal magasabb második negyedévi piaci részesedéssel. A japán Sony Corp. 7,9 százalék, a kínai TCL Corp. 6,5 százalék, a japán Toshiba Corp. pedig 5,8 százalék piaci részesedésre tett szert az idei második negyedévben.

Az iSupply adatai szerint az idei második negyedévben összesen 48,9 millió darab laptévét értékesítettek a világpiacon, 3,6 százalékkal többet mint az első negyedévben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.