A tudományosság árnyékában: politikai aktivizmus az Akadémián

Nemrég tartotta jubileumi közgyűlését a Magyar Tudományos Akadémia. A kétszáz éves intézmény történetének talán legnagyobb presztízsű eseménye azonban nemcsak a tudományos élet ünnepe volt, hanem politikai állásfoglalások színtere is.

2025. 05. 22. 13:27
Borítókép: A Magyar Tudományos Akadémia főépülete (Fotó: Tóth Tibor) Fotó: Tóth Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megütközést kelt, hogy az elmúlt másfél évtizedben a kormányzat által állami tisztségekkel, rangos díjakkal, például Széchenyi- és Magyar Érdemrend kitüntetésekkel elismert akadémikusok is mára a kormánnyal nyíltan szembenálló politikai irányba fordultak – írta a Polgári Szemle legújabb számában Lentner Csaba közgazdászprofesszor. Kiemelte, ugyanazok, akik évekkel ezelőtt még a polgári kormány partnerei voltak, ma annak elsőszámú tudományos bírálói. 

Ez a fordulat komoly kérdéseket vet fel az Akadémia szakmai és erkölcsi hitelességével kapcsolatban

– jelentette ki Lentner. A professzor szerint, a társadalom joggal várná el, hogy az Akadémia tagjai – különösen a jogász és közgazdász akadémikusok – világszínvonalú teljesítményt nyújtsanak, mutassanak példát a fiatal kutatóknak, és járuljanak hozzá a nemzet gazdasági és tudományos versenyképességéhez. Ehelyett a politikai szerepvállalás előtérbe helyezése, a tudományos teljesítmény háttérbe szorulása tapasztalható.

A véletlenszerű mintavétellel végzett vizsgálat alapján készült táblázat pedig rávilágít arra, hogy a IX. osztály néhány tagjának tudományos mutatói – publikációs teljesítmény, hivatkozások, nemzetközi jelenlét – sokszor elmaradnak még a PhD-fokozat előtt álló fiatal kutatókéitól is.

MegnevezésPublikációk számaHivatkozások számaHirsch-indexNemzetközi cikkekKülföldi hivatkozás
Akadémikus 1318452860
Akadémikus 2217606940
Akadémikus 32042466613
Akadémikus 4470641112312
Akadémikus 523313231615151

A gazdaság- és jogtudományi osztály Lentner Csaba szerint még mindig a 2000-es évek elején alkalmazott neoliberális gazdaságpolitikai gondolkodást propagálja, miközben a világ és benne Magyarország is új kihívásokkal néz szembe. A fiatal jogász és közgazdásznemzedék számára idegenek a polgári kormányzat államépítő, gazdaságbővítő intézkedései, mert egy olyan akadémiai szűrőrendszer alakítja őket, amely nem a valósághoz, hanem régi beidegződésekhez és érdekcsoportokhoz igazodik.

Borítókép: A Magyar Tudományos Akadémia főépülete (Fotó: Mediaworks-archív)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.