Milliárdok a vis maior alapba

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet a keretet vis maior károk enyhítésére, felújításra és beruházások finanszírozására fordíthatja.

tt
2012. 08. 14. 21:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keretet a GYEMSZI saját bevételéből, valamint kormányhatározatban rögzített egymilliárd forint kötelezettségvállalással nem terhelt maradványból hozzák létre.

Felújításra, beruházásra

A keret felhasználható a GYEMSZI fenntartói irányítása alá tartozó egészségügyi intézmények által használt ingatlanok üzemszerű működésének biztosítására, a rendkívüli helyzetnek minősülő, beavatkozást igénylő felújítási, építési beruházási munkákra, nagy értékű ingóságok beszerzésére, azok meghibásodása esetén pótlására, valamint az intézmények által korábban felhalmozott tartozások, továbbá likviditási problémák kezelésére.

A nyugat-európai törekvésekkel összhangban van a kormány által indított Semmelweis-terv, amely a betegségek megelőzését helyezte középpontba – minderről a Méltányosság Politikaelemző Központ legfrissebb tanulmányában olvashatunk.

Minden, a béremelésben érintett egészségügyi dolgozó biztosra veheti, hogy augusztusi utalásában ott lesz a béremelés – közölte a GYEMSZI július közepén. Papp Magor szerint az egészségügyi dolgozók bérrendezése paradigmaváltás kezdetét jelentheti.

Szócska Miklós államtitkár nemrégiben jelezte azt is, hogy jelenleg is folynak a tárgyalások további egészségügyi intézmények állami átvételéről, több gazdasági társaság van még, amelynek az egységes ellátórendszerhez kell tartoznia.

Az egészségügyi salátatörvény vezette be az úgynevezett spanyol modellt is, melynek köszönhetően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár már ebben az évben 850 millió forint körüli összeget vár. Az OEP féléves jelentéseösszességében 29 milliárd forint relatív megtakarítást mutatott.

Az utasítás rögzíti, hogy rendkívüli helyzetnek minősül különösen az, ha az intézmény adott éves fejlesztési tervét még nem fogadták el, és a fejlesztés, beruházás további halasztást nem tűr, ha a fejlesztési, beruházási kiadásokra központi finanszírozási forrás még nem áll rendelkezésre, valamint az éves fejlesztési tervet jelentősen meghaladó, vagy az attól eltérő halaszthatatlan munkálatokhoz és eszközbeszerzéshez szükséges rendkívüli forrásigény.

Bizottság dönt a pénzről

A keretből visszatérítendő, részben visszatérítendő, illetve vissza nem térítendő támogatás adható. A keret felhasználásáról nyolcfős bizottság dönt, amelynek elnöke a GYEMSZI főigazgatója, tagjai az általa felkért öt fő, valamint az emberi erőforrások minisztere által delegált két fő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.