Tovább húznák a nadrágszíjat

A spanyol kormány készen áll arra, hogy további megszorító intézkedéseket hozzon a 6,3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány tartásához.

KA
2012. 08. 20. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az El País című lap által idézett Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök azt mondta, hogy a kormány által az idei évre vállalt államháztartási hiánycélt mindenképpen betartja, nemzetközi segélycsomaggal vagy anélkül. A miniszterelnök nem zárta ki, hogy az eddigi megszorítások után újabb drasztikus intézkedésekre kerülhet sor.

Spanyol kormányzati források szerint Cristóbal Montoro pénzügyminiszter szeptember közepén összegzi, hogy mennyi adóbevétel folyt be a nyár folyamán, és ha az elmaradt a tervezettől, akkor újabb adóemelésekre, illetve kiadáscsökkentésekre kerül sor.  Az El País úgy tudja, hogy elsősorban a földgáz, az üzemanyagok, a dohányipari termékek és a szeszes italok adóját emelné a kormány szükség esetén.

A spanyol pénzügyminiszter egy összegben és időben is korlátozás nélküli euróövezeti állampapír-vásárlási program újraindítását szorgalmazza az Európai Központi Bank (EKB) részéről. Luis de Guindos az EFE spanyol hírügynökségnek vasárnap azt mondta, akkor éri el a megfelelő hatást az EKB, ha nincs megszabva az összeg nagysága, és hogy meddig tart az intervenció.

Bizakodnak

Az európai intézményi kötvénybefektetők csaknem kétharmada bízik abban, hogy az adósságválsággal küszködő euróövezet fennmarad jelenlegi formájában – közölte korábban a Fitch Ratings. A német kancellár csütörtökön kiállt az euró mellett, valamint a politikai unió szükségességét és a költségvetési takarékosság fontosságát hangsúlyozta. Angela Merkel megismételte, hogy az euróválság megoldásához politikai unióra lesz szükség a közös fizetőeszközt használó országok között.

Elmondta, hogy támogatja az Európai Bizottság jogköreinek kiterjesztését a fiskális paktumban lefektetett költségvetési szabályokat megsértő államokkal szembeni fellépésre. Michael Spindelegger osztrák alkancellár-külügyminiszter eközben úgy vélekedett, az euróval szembeni bizalom helyreállítása érdekében módosítani kell az uniós szerződéseket, hogy szükség esetén ki lehessen zárni tagokat a valutaunióból, „ha nem tartják be a kötelezettségeiket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.