Túl vagyunk a mélyponton

Az uborkaszezon állóvizét nem tudták felkavarni a héten közölt makroadatok. Sem a KSH, sem pedig az MNB adatai nem rázták meg a hazai piacokat.

Károly Gábor
2012. 08. 19. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második negyedévben az Európai Unió gazdasága is visszaesett az előző negyedévhez képest. Az unió legnagyobb gazdasága, Németország ugyan bővült (0,3 százalékkal), de az euróövezeti visszaesés megállításához ez kevésnek bizonyult: a valutaövezet gazdasága az uniós csökkenéssel megegyezően 0,2 százalékkal zsugorodott.

A legnagyobb visszaesést – ahogyan az várható volt – Görögország szenvedte el: a déli ország gazdasága a második negyedévben 6,2 százalékkal, négy év alatt összesen 20 százalékkal csökkent. Ráadásul a mindig jól értesült Der Spiegel szerint Athénnak várhatóan további 2,5 milliárd euróval kellene csökkentenie költségvetési kiadásait a következő két évben cserébe azért, hogy a nemzetközi hitelezők folyósítsák a pénzügyi támogatást. Tovább súlyosbítja a görög problémát, hogy májusban ismét csúcsra emelkedett a munkanélküliség, miután 23,1-re százalékra nőtt az állástalanok aránya.

A második negyedév volt a mélypont

A bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon a kiigazított adatok alapján 1 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. Keszeg Ádám az mno.hunak elmondta, hogy a magyar gazdaság szempontjából a második negyedév volt a mélypont az idén. A Raiffeisen elemzője szerint a harmadik negyedévben stagnálhat a gazdaság, míg a negyedik negyedévben megkezdődhet a „kilábalás”. „A hazai gazdasági pálya párhuzamban van azzal, amit az Európai Unió konjunktúrájáról gondolunk” – tette hozzá a közgazdász.

Több mint egy százalékkal csökkent az államadósság

A Magyar Nemzeti Bank pénteken közölte, hogy az államháztartás adóssága a GDP 77,6 százalékára csökkent 2012 második negyedévének végére a megelőző negyedév végi 78,9 százalékról. Az államadósság második negyedévi adatai mögé pillantva látható az erős forint pozitív hatása: az adósságot 253 milliárd forinttal csökkentette a forint erősödése.

Keszeg Ádám kiemelte, hogy nem várnak további államadósság csökkenést az év hátralévő részében. Ezt a Raiffeisennél három összetevőre alapozzák: a forint árfolyamgyengülésére, a csökkenő reálgazdaságra valamint háromszázalékos államháztartási deficitre – mely növeli az államadósságot. Az elemző szerint az év végére jelentősen visszagyengülhet a forint árfolyama: 305 forint lehet az euró. A közgazdász hozzátette, hogy nem számolnak azzal, hogy az idén sikerül megegyezni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).

Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap delegációja szeptemberben tér vissza Magyarországra – mondta korábban Orbán Viktor miniszterelnök egy budapesti sajtótájékoztatón. Londoni elemzők szerint a számos továbbra is nyitott kérdés ellenére változatlanul az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a magyar kormány az év vége felé megállapodik az új finanszírozási programról az IMF és az EU képviselőivel.

A pozitívnak nem mondható adatok után az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) csütörtöki aukcióján rekordtúljegyzés volt a 12 hónapos diszkontkincstárjegyekre. Az ÁKK így jelentősen növelhette az értékesítést, s a hozamok is csökkentek.

A forint árfolyamát sem zavarták meg a héten közölt makroadatok: az eurót 276 és 279 forint között jegyezték a bankközi devizapiacon. A 280 forintos lélektani határt több mint két hete nem lépte át az euró árfolyama.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.