Kiszorítják a feketekereskedelmet az őstermelői rendszerből

A híreszteléssel ellentétben nem csökken, hanem nő a léalma felvásárlási ára októbertől – közölte Budai Gyula.

WA
2012. 09. 15. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigeti Zoltán, az osztrák érdekeltségű cég vezetője arról tájékoztatta az államtitkárt, hogy nincs szó a szüret kezdete óta alkalmazott nettó 28 forintos kilogrammonkénti felvásárlási ár csökkentéséről, sőt annak 10 százalékos prémiummal történő növelését készítik elő a szezon második felére. Kiemelte, október 10-15. körül tervezik a felár bevezetését, amelyet a szezon végéig, november 30-ig fizetnek majd a termelőknek, hogy csillapítsák „a betakarítást felgyorsító pánikot”, amelyet az árcsökkentésről szóló híresztelés okozott. Ezzel arra utalt, hogy híresztelés alapján a termelők a napokban megkezdték az éretlen, későbbi fajták szedését is, és a jó léalma-felvásárlási ár miatt még az étkezési almát is ipari feldolgozásra kezdték leadni.

Almakampány és fagykár

A siker kulcsa a mezőgazdaság és a magyar vidék

Budai Gyula szerint a jelenleg tapasztalható európai válságból a mezőgazdaság vezetheti ki Magyarországot. „Magyarország egy hagyományosan mezőgazdasági ország. Magyarországot abból a válságból, amelyet ma Európában tapasztalhatunk, a mezőgazdaság vezetheti ki” – mondta a vidékfejlesztési tárca államtitkára.

Magyarország sikereinek alapja a magyar vidék, ahol kiemelten fontos szerep jut az életképes agrár- és élelmiszer-ipari beruházásoknak – hangsúlyozta Budai Gyula a Szentkirályi Ásványvíz Kft. 600 millió forintos beruházással elkészült, PET palackok gyártásához szükséges, előformagyártó üzemének átadásakor.

Budai Gyula szólt arról is: a hét végén indított almakampánnyal is arra szeretnék ösztönözni a termelőket, hogy az étkezési minőségű almát az üzletláncoknak adják el, amelyek úgynevezett „vödrös akciót” tartanak.

Az államtitkár megerősítette: az áprilisi „nagy fagykár” rémhírnek bizonyult, közepes az almatermés az országban, sőt ahol öntözni is tudtak, ennél is nagyobb mennyiséget szüretelhetnek le. Megjegyezte, hogy a fagykárt bejelentők szigorú ellenőrzését tervezi a minisztérium, hiszen a tapasztalatok szerint előfordul, hogy egyesek mások neve alatt adják el almatermésüket, miközben várják a kárenyhítést is az állami alaptól. „El kell, el fogjuk érni, hogy a trükköző termelők visszavonják kárenyhítési igényüket” – jelentette ki.


Tovább küzdenek az álőstermelők ellen

A jó minőségű magyar termékeket kell piacra juttatni

Már többször is razziáztak a nagybani piacon, hogy megtisztítsák azt a tisztességtelen viszonteladóktól, akik áron alul vásárolják fel a termékeket a magyar vidéki termelőktől, és átcsomagolt, ismeretlen eredetű külföldi terméket értékesítenek magyarként.

Sikeres a Vidék Mustra elnevezésű, péntekenkénti termelői piac, amelynek több mint húszezres látogatószáma a szervezők véleménye szerint azt jelenti, hogy a vidék meghódította Budapestet. Nyáron a Rózsák terén és a Kossuth téren is nyílt termelői piac. Az ingyenes árusítási lehetőséggel a minisztérium kedvet akar teremteni ahhoz, hogy a termelők részt vegyenek a helyi piacokon.

A Tanyafejlesztési Programnak is az az egyik kiemelt célja, hogy a jó minőségű, egészséges magyar termékek piacra juthassanak.

Budai Gyula kitért arra, hogy a nagybani piacok szigorú ellenőrzését is folytatják a jövőben, mert – mint fogalmazott – „az őstermelők fele nem őstermelő”. Ezt az állítását szerinte igazolják a legutóbbi ellenőrzések tapasztalatai, miszerint sokan felvásárolt termékekkel jelennek meg az őstermelők között a piacon, miközben talpalatnyi földjük sincs. Ráadásul nagy számban külföldről behozott mezőgazdasági terméket adnak tovább hazaiként. Az egyik ilyen „elosztóhely” Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, a Budapesten eddig elfogott minden harmadik álőstermelőből kettő nyírségi volt – tette hozzá.

Az államtitkár bejelentette: a tárca átfogó jelentést kíván készíteni a kormánynak az őstermelői rendszer helyzetéről, anomáliáiról, hogy végre kiszoríthassák a feketekereskedelmet a termékértékesítésből.

Eddig 55 ezer tonna léalmát vettek át

Az államtitkári egyeztetésen Szigeti Zoltán, az Agrana-Juice Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója arról is tájékoztatott, hogy eddig már több mint 55 ezer tonna léalmát vettek át feldolgozásra, annyit, mint tavaly az egész szezonban. A cég naponta 3200 tonna gyümölcsöt fogad a termelőktől, és az idény végéig a tervezett 200 ezer tonnánál több almát is felvásárolnak, ha lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.