A többség fontosnak tartja a piaci razziákat

A lakosság tisztában van a hatóságok által indított kiemelt ellenőrzés-sorozattal és hasznosnak tartja azt – közölte a Századvég.

NT
2012. 10. 08. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatás eredményét ismertetve a VM hétfőn közölte: a felnőtt lakosság több mint háromnegyede, 77,4 százaléka hallott arról, hogy átfogó ellenőrzéseket végeztek a hatóságok a budapesti és néhány vidéki nagybani piacon. A megkérdezettek háromnegyede szerint az ellenőrzések segítik a fogyasztók életét; 70,5 százalékuk szerint a becsületes termelők, és csaknem 70 százalékuk szerint a becsületes kereskedők életét is. A többség számára fontos az is, hogy a piac árusai adjanak számlát vásárláskor.

A tárca közleményében emlékeztet: Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára még mint elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztos 2012. július 16-án a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV), az Országos Rendőr-főkapitánysággal, a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal, Budapest Főváros Önkormányzatával, Budapest Főváros Közterület-felügyeletével és az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósággal együttműködve elrendelte a budapesti és néhány vidéki nagybani piac ellenőrzését.

Komoly ellenőrzés-sorozat ment végbe

Az ellenőrzés-sorozat keretében eddig három helyszíni vizsgálat lefolytatására került sor, amelyeket kiegészített a NAV 2012. augusztus 26. és szeptember 1-je közötti egyhetes ellenőrzése, valamint a Józsai TÉSZ vecsési telephelyének vizsgálata.

A Századvég 2012. október 1. és 2. között telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett, amelynek során 1009 véletlenszerűen kiválasztott felnőttkorú személyt kérdezett meg a nagybani piac ellenőrzéséről.


Korábban szeptember 4-én tartottak egyhetes ellenőrzést a Budapesti Nagybani Piacon; az adóellenőrök 92 eljárást folytattak le, 49 árueredet-ellenőrzésnél a helyszínen csak 18 esetben tudták igazolni a termék származását, a 7 próbavásárlásnál pedig az adózók négy esetben adtak nyugtát az értékesített termékről.

A Hír Televízió augusztus 2-án számolt be róla, hogy több tonna kétes eredetű, feltehetően külföldi dinnyét és más gyümölcsöt foglaltak le egy összehangolt akció során, szintén a Budapesti Nagybani Piacon.

A feltett kérdések arra keresték a választ, hogy egyrészt ismert-e a lakosság körében, hogy átfogó vizsgálatra került sor a budapesti és néhány vidéki nagybani piacon; másrészt hogy fontos-e a megkérdezettek számára, hogy a megvásárolt zöldség-gyümölcs melyik országból származik; harmadrészt pedig hogy érdekli-e a lakosságot, a kereskedők betartják-e az élelmiszer-biztonsági előírásokat.

A lakosság tudja, hogy mi történik

A közvélemény-kutatás eredményeként elmondható, hogy a felnőtt lakosság több mint háromnegyede (77,4 százalék) hallott arról, hogy átfogó ellenőrzéseket hajtottak végre a budapesti és néhány vidéki nagybani piacon.

A megkérdezettek döntő többségének (92,2 százalék) fontos, hogy a megvásárolt zöldség, gyümölcs melyik országból származik, és megközelítőleg a lakosság ugyanekkora százaléka számára fontos az is, hogy a kereskedők betartsák az élelmiszer-biztonsági szabályokat. Az előbbiekhez képest kevésbé lényeges, ám a többség számára szintén fontos dolog, hogy a piac árusai is számlát adjanak vásárláskor.

A fogyasztók érdekeit szolgálja a revízió

Megállapítható továbbá az is, hogy a felnőtt lakosság háromnegyede (75,1 százalék) úgy gondolja, hogy az ellenőrzések segítik a fogyasztók életét. A megkérdezettek 70,5 százaléka szerint pedig az ilyen típusú ellenőrzések segítik a becsületes termelők, és közel 70 százaléka szerint a becsületes kereskedők életét is.

A közvélemény-kutatás eredményeiből egyértelműen megállapítható, hogy a megkérdezettek jelentős része hasznosnak és sikeresnek tartja az ellenőrzéseket, amelyek minden kétséget kizáróan a vásárlók és a becsületes termelők, illetve kereskedők érdekeit szolgálják.

Az MNO korábban beszámolt róla, hogyan árulják tonnaszám a külföldi dinnyét magyarként a nagybani piacon, miközben a hazai termelők nem tudják eladni a saját termelésű gyümölcsöt. Július 24-én számoltunk be arról, hogy a hatóságok megelégelték a nagybani piacon nyerészkedő dinnyekereskedők manipulációit, s az ellenőrzések szigorításával igyekeznek megfékezni őket.

Budai Gyula július 13-án közölte: megkezdődött a kampány a magyar görögdinnye népszerűsítése érdekében, amelynek célja a Békés, a Jász-Nagykun-Szolnok, a Szabolcs megyei dinnye fogyasztásának ösztönzése. Budai azt is elmondta, hogy a termelők, a kereskedők – a nagy multinacionális áruházláncok – és a szakmaközi szervezet (FruitVeB) képviselői július 6-án egyeztettek a minden piaci szereplő számára átlátható viszonyok kialakításáról.

Mint július 16-án megírtuk, megkezdődött a dinnyeexport a kelet-magyarországi térségből; a régió legnagyobb exportőrcége, a nyíregyházi Rádium Kft. mintegy 50 kamion termést indított el észak-európai országokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.