Magyarország és Németország egyaránt szeretné, hogy 2015 után is fennmaradjanak a szőlőtelepítési támogatások az Európai Unióban – mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Szekszárdon, ahol a német Szövetségi Mezőgazdasági, Élelmezésügyi és Fogyasztóvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárával a Közös Agrárpolitikáról (KAP) tárgyalt. Magyarország azt szeretné és abban kéri Németország támogatását, hogy a szőlőtelepítés támogatása 2030-ig maradjon meg – jelentette ki az államtitkár.
Budai Gyula kitért arra, hogy a KAP úgynevezett zöld komponense, a „greening” kapcsán is egymás mellett halad Németország és Magyarország. „Nem szeretnénk, ha az Európai Bizottság úgy döntene, hogy 2014-et követően elvennének a termőterületekből és azt a természetvédelem javára ajánlanák fel” – jegyezte meg. Emlékeztetett: a Magyarországot sújtó aszály miatt a magyar kormány szeretett volna krízisalapot létrehozni, és azt kérte, hogy legyen lehetőség az uniós támogatások 80 százalékának előlegként való kifizetésére. Azt kértük, hogy Németország ebben támogassa Magyarországot – mondta Budai Gyula.
Ne változzanak a szőlőtelepítési szabályok
Peter Bleser, a német szaktárca államtitkára kijelentette: a szóba került kérdésekben egyezik a két ország álláspontja. „A bortermelési politikát illetően azt szeretnénk elérni, hogy 2015 után legyen moratórium, ne változzanak meg a szőlőtelepítési szabályok” – tette hozzá. Úgy vélte, az élelmiszerárak emelkedése miatt sem engedhető meg, hogy Európában a mezőgazdasági termelésből további területeket vonjanak ki. A termelést ugyanakkor fenntartható módon kell végezni, úgy, hogy a föld minősége a következő generációk számára se legyen rosszabb – mondta.
Az aszálykárok kapcsán úgy vélte, hogy a támogatások kifizetésénél nagyobb rugalmasságot kell biztosítani, azért, hogy a tagállamok a támogatások nagyobb százalékát tudják előlegként kifizetni a bajba került gazdáknak.
Folytatódhat a Közös Agrárpolitika
A dolgok jelenlegi állása szerint minden remény megvan arra, hogy 2014. január 1-je után is folytatható lesz az unió Közös Agrárpolitikája – jelentette ki Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára kedden Budapesten.
Részben magyar sikerként értékelte a KAP fennmaradását az unió soron következő, 2014 és 2020 közötti költségvetési időszakára Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.