Borúlátóbb az OECD, mint kellene?

Az OECD értékelése szerint hazánkban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági kilátások.

PR
2012. 11. 12. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem várható pozitív gazdasági fordulat Magyarországon a Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) által készített, a magyarországi reálgazdasági ciklus változásait követő mutató szerint. A magyarországi mutató 98,35 pontra csökkent szeptemberben az augusztusi 98,43-ról. A a gazdaság hosszú távú növekedési trendjét jelző mutató értéke 2012. január óta csökken. A 100 pont alatti értékek azt jelentik, hogy a hosszú távú átlagnál lassabb növekedésre van kilátás, a 100 pont feletti értékek ennél gyorsabb növekedést vetítenek előre.

3 százalék alatt

Hazánk jövőbeli lehetőségeit nagyban javítja, hogy múlt hét szerdán az Európai Bizottság elfogadta a kormány által hozott egyenlegjavító intézkedések deficitcsökkentő hatásait, miközben Görögországban küszöbön áll a júliusban hatalomra került hárompárti kormány szétesése, Spanyolországban már 25 százalék fölé nőtt a regisztrált munkanélküliek aránya, és Portugáliában sem lassul az államadósság.

Míg 2012-ben az államháztartási hiányra vonatkozó uniós átlag és az eurózóna átlaga is meghaladja a 3 százalékot, addig a magyar hiány jócskán alatta lesz, a kormány várakozásai szerint 2,7 a mutató. A bizottság számítása szerint 2013-ban 2,9 százalék lesz a GDP-arányos deficit Magyarországon, de még azzal az értékkel is a jobban teljesítő államok között leszünk, és a visegrádi országokat is megelőzzük.

Különbségek

Mint megírtuk, a várható gazdasági növekedést illetően már jelentős eltérések vannak a bizottság és a kormány várakozásai között. A kabinet szerint 2013-ban 1 százalékot meghaladó GDP-növekedés lesz, hiszen az új, illetve második szakaszukba lépő autóipari kapacitásokból (Mercedes, Audi, Opel) 1,2–1,4 százalékos bővülés származhat. A 2013-as növekedési kilátás egyelőre lassú ütemet mutat, azonban az EU és az eurózóna átlagát is meghaladja a bővülés. Az EU-ban recesszió várható 2013-ban, míg a magyar gazdaság növekedő pályára áll. 2012–14 között várhatóan Magyarország produkálja a hetedik legnagyobb GDP-növekedést (2,5 százalék) a tagállamok közül.

A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közli a harmadik negyedévi bruttó hazai termék alakulására vonatkozó első becslését.

Romlott az euróövezeti mutató

Az OECD szerint világgazdasági szinten stabilizálódtak, az euróövezetben tovább romlottak szeptemberben a gazdasági kilátások alapján készített, a reálgazdasági ciklus változásait követő mutató szerint.

Az összes OECD-tagállamra vonatkozó konjunktúramutató értéke szeptemberben az augusztusival megegyező 100,22 pont volt. A kompozit mutató értéke lényegében június óta nem változik, de az év eleje óta is csak a 100,05–100,40 pontos tartományban ingadozott. Az euróövezeti mutató az augusztusi 99,45 pontról 99,35-ra süllyedt. Az euróövezeti konjunktúramutató értéke már másfél éve csökken.

Az Egyesült Államokban immár harmadik hónapja nő a mutató, 100,9-re emelkedett szeptemberben az augusztusi 100,8 pontról. Németországban ezzel szemben sorozatban hatodik alkalommal csökkent, most 98,96-ról 98,70 pontra esett a mutató.

Nincs javulás Közép-Európában

A közép-európai országokban sem javultak szeptemberben a gazdasági kilátások. A konjunktúramutató értéke Csehországban 98,93 pontról 98,78-ra, Lengyelországban 100,13-ról 100,08-ra, Szlovákiában pedig 99,49 pontról 99,39-ra süllyedt.

Az OECD havonta publikálja összetett konjunktúramutatóját, amely 6–9 hónappal előre jelzi a reálgazdasági ciklusban bekövetkező változásokat. A párizsi székhelyű szervezet a mutató kiszámításakor többek között az üzleti megrendelések és készletek állományváltozását, egyes pénzpiaci mutatókat, így a részvényárfolyamokat, az üzleti hangulat változását, illetve a Magyarországhoz hasonló kis, nyitott gazdaságok esetében egyes kulcsfontosságú ágazatok adatait és a legfontosabb kereskedelmi partnerek trendjeit veszi figyelembe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.