A két kormányfő közös sajtóértekezletén a román újságírók kérdezték a kancellárt a vétójogról, miután Bukarestben belpolitikai vita alakult ki arról, megakadályozhatja-e Románia a 2014 és 2020 között neki szánt kohéziós alapok csökkentését, ha kilátásba helyezi, hogy megvétózza az EU többéves költségvetési keretét.
Faymann Bukarestben rámutatott: nettó befizetőként országa érdekelt a befizetési kötelezettség csökkentésében, ugyanakkor Ausztria exportőrként haszonélvezője is a közös piacnak, és a hegyvidéki gazdálkodók támogatásában is érdekelt.
Magyarország jobban járt a halasztással
Nem jött létre a megállapodás az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozóján az EU 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről, és ez előnyösebb Magyarországnak, mintha elfogadták volna az Európai Tanács elnökének javaslatát – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a tárgyalások végeztével pénteken, s hozzátette: jó reményekkel várja a tárgyalások folytatását.
Orbán Viktor hétfőn arról beszélt, hogy rossz irányba tolódott el a következő európai uniós költségvetésről szóló vita, ezért nem jött létre megállapodás a brüsszeli csúcstalálkozón. Szakértők szerint újabb konfliktusokat okozhat az unió tagállamai között a hétéves költségvetés megszavazásának elhalasztása.
Az Európai Bizottság hétfőn csaknem változatlan tartalommal terjesztette elő a jövő évi uniós költségvetésre vonatkozó, újnak mondott javaslatát, miután korábban kudarcot vallott a tagállami kormányokat képviselő, valamelyest szűkmarkúbb tanács, illetve a bővebb kiadási kereteket szorgalmazó Európai Parlament közötti egyeztetés.