Az amerikai hitelminősítő jelentésében úgy fogalmaz: a bankok eszközállományának minősége, hatékonysága és profitja jelenthet elsősorban problémát a jövőben, ezek kilátását ezért negatívnak ítélték a cég elemzői. A Moody\'s arra is felhívta a figyelmet: a kínai bankok első féléves belső jelentései szerint a nem teljesítő, a külön figyelendő és a szerződésszegő hitelek állományának aránya is növekedett idén.
Ahogyan arra a Kínai Banki Szabályozó Bizottság (CBRC) statisztikái is rámutattak korábban: a rossz hitelek aránya július és szeptember közt negyedik negyedéve mutatott emelkedést, amire 2004 óta nem volt példa. A harmadik negyedévben teljes értékük elérte a 478,8 milliárd jüant (17,2 ezer milliárd forint), a nem teljesítő hitelek jelenleg az összes kint lévő hitelállomány 0,95 százalékát teszik ki.
A Moody\'s megjegyzi: ameddig a kínai gazdasági növekedés stabil marad, nem számítanak a nem teljesítő hitelek állományának jelentős növekedésére. A hitelminősítő ugyanakkor a szerződésszegő hitelek jelentette veszélyekre hívja fel a figyelmet, ezek ugyanis rövid idő alatt nagyrészt rossz hitelekké csoportosítódhatnak át.
A PircewaterhouseCoopers (PwC) nemzetközi könyvvizsgáló csütörtökön kiadott jelentésében szintén arra figyelmeztet, hogy a kínai bankoknak az év utolsó negyedévében is szigorúan kell figyelniük hitelállományuk minőségét. Elsősorban az a kérdés, hogy az első félév végén lejárt és vissza nem fizetett hitelek mekkora arányban válnak rossz hitellé az év végére – írja a PwC. A szolgáltató cég azt is megjegyzi: a gazdaság lassulása és a kínai bankok profitnövekedésének lelassulása a piacorientált reformok, így a kamatlábreformra ösztönözheti a kínai vezetést.
Von der Leyen tekintélyuralmi rendszert épített ki
