Sikeresen zárul a termelőiskolai projekt

Katymár és Madaras önkormányzatai tavaly év elején kezdték el a projektet. A települések az ország egyik leghátrányosabb helyzetű kistérségében találhatók.

TK
2012. 11. 25. 8:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megyeri Stefánia kifejtette: Katymár és Madaras önkormányzataival tavaly év elején kezdték el a projektet. A települések az ország egyik leghátrányosabb helyzetű kistérségében találhatók. A 189 millió forinttal támogatott projektbe 92 főt vontak be a két településről. Közülük 5-5 fő állást is kapott, így a program mindkét településen folytatódhat.

A termelőiskolai program az oktatási rendszerből kihullott, szakképzettséggel nem rendelkező, már nem tanköteles, szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok számára biztosít lehetőséget a felzárkózásra, szakképzettség szerzésére, a munkaerőpiacon való érvényesülésre. A termelőiskolákban a munka és tanulás sajátos kombinációjával valósul meg a szakmai képzés.

A két településen a program a helyi adottságokhoz alkalmazkodott, a községekben nagyon magas a munkanélküliek száma, miközben rendkívül jó termőterületekkel rendelkeznek, csak az utóbbi évtizedekben már nem láttak lehetőséget a mezőgazdaságban az emberek – mondta el az ügyvezető.

Katymáron és Madarason is megműveletlen földeket vontak be a projektbe, és bemutatókerteket hoztak létre. A programban a résztvevők megtanulták több zöldség és gyümölcs termesztését, majd OKJ-s zöldségtermesztő- vagy kerti munkás képesítést szerezhettek – tette hozzá Megyer Stefánia.

Madarason a megtermelt zöldségeket, gyümölcsöket egy kis üzemben dolgozzák fel. A résztvevők kreatívak, innovatívak, saját, egyedi fejlesztésű receptekkel dolgoznak – mondta el az ügyvezető. Hozzátéve: ennek köszönhetően sárgarépa-, sütőtök- és almadzsem, cékla-, hagyma-, illetve zöldparadicsom-lekvár is készül itt. Emellett a soknemzetiségű településeken gyűjtik a hagyományos recepteket, melyből egy receptgyűjtemény is készül.

A projekt eredményeként Katymáron létrejött egy kisebb kapacitású tésztaüzem, és száraztésztagyártó képesítést szerezhettek a résztvevők. Termékeiket a település konyháján használják fel.

Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a Tudásklaszter Nonprofit Kft. által kidolgozott modell az önfenntartó vidékért termelőiskolára szinte minden tájegységre adaptálható. Ennek kapcsán már több településsel felvették a kapcsolatot, és együtt pályáznak; amennyiben nyernek, országos lehet a hálózat.

Fontosnak tartották a határon túli kapcsolatok ápolását is, így november 30-án egy konferencia keretében, együttműködési megállapodást kötnek a Szabadkai Paraszt Egyesülettel és a székelyudvarhelyi Székelygyümölcs Egyesülettel az eredmények és a tapasztalatok megosztásáról. A cél, hogy a programot egy Kárpát-medencei együttműködéssé terjesszék ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.