Tóth Gergely, a brókerház elemzője szerint gyengék a magyar gazdaság növekedési kilátásai, a magyar kormánynak növekedésösztönző lépéseket kellene megvalósítania. Kiemelte: a nemzetgazdasági miniszter legutóbb bejelentett fiskális kiigazító csomagjának elemei „megölik” a növekedés lehetőségét. Elmondta: IMF/EU-megállapodás csak akkor lesz, ha azt a piac kikényszeríti, most kedvező az állampapírpiac, nagyjából stabil a forint, de a belső gazdasági folyamatok számos kockázatot hordoznak magukban.
A Buda-Cash elemzői szerint a magyar gazdaságpolitika megítélésében az év elejéhez képest alapvető változás, hogy az IMF/EU-megállapodás esélye már nem látszik, ez jelentősen módosította a magyar eszközök megítélését, így előtérbe került a magas hozamot biztosító állampapírpiac.
Ötszázalékos alapkamat is jöhet
A monetáris tanács négy külső tagja szavazott a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentésére a testület október 30-ai kamatdöntő ülésén. Az MNB alapkamata öt százalék alá is süllyedhet, ha olyan új elnök kerül majd a jegybank élére, akit a piac kedvezően fogad.
Magyarországon az alapkamat egyensúlyi szintje 4,5–5 százalék között van, ez az a szint, amely ugyanannyira támogatja a növekedést, mint amennyire kordában tartja az inflációt – mondta Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának külső tagja a Bloomberg üzleti hírportálnak adott interjúban.