Ázsiai szintű munkaviszonyok

A harmadik világot idéző feltételekkel dolgoztatják alkalmazottjaikat hazánkban a nagy elektronikai ipari gyártók, miközben nem sértenek törvényt.

GB
2012. 12. 07. 4:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell a harmadik világ országait felkeresni ahhoz, hogy emberhez méltatlan munkakörülményekről szerezzünk tapasztalatot, elég elmenni a Samsung, a Nokia, a Flextronics vagy a Foxconn hazai gyáraiba – legalábbis ez derül ki egy kutatásból. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) és a SOMO nemrégiben a négy, Magyarországon gyártó elektronikai cég munkakörülményeit vizsgálta egy nemzetközi munkajogi kezdeményezés részében.

A tapasztalatok lesújtók: a legkevesebbet kereső operátorok alapfizetése 231 euró, azaz alig több mint 65 ezer forint, ami majdnem olyan alacsony, mint amennyit Kínában fizetnek hasonló munkakörben (ott 224 eurót visznek haza havonta). A képet tovább árnyalja, hogy – mint arra Perényi Zsófia, a TVE munkatársa rámutatott – még a legmagasabb fizetéssel rendelkező dolgozók sem tudtak elegendő pénzt keresni ahhoz, hogy megfelelő életkörülményeket biztosítsanak családjuk számára, abban az esetben sem, ha mindkét szülő dolgozik. A szakember szerint a helyzet annyira rossz, hogy legtöbben még a termelési szektorban dolgozó fizikai munkásoknál is kevesebbet keresnek.

Az érintett üzemekben fizikailag igencsak megterhelő módon, 12 órás nappali és éjszakai műszakokban folyik a munka, nagy arányban foglalkoztatnak kölcsönzött munkásokat, aminek eredményeként nagymértékű az állásbizonytalanság, illetve egy esetben a szakszervezet létrehozását is megakadályozták – áll a vizsgálati összefoglalóban.

Többször is ki kellett hívni a mentőket

– A munkatörvény által a munkaadóknak biztosított rugalmasság komoly gondot okoz a dolgozók számára. A törvényi szabályozás engedi az úgynevezett munkaidőkeret alkalmazását, amelyben a munkaórákat egy hosszabb időszak, például 3-4 hónap átlagaként tartják számon. A rendszer lehetővé teszi, hogy törvényesen akár 72 órát elérő hosszú munkaheteket alkalmazzanak, míg a túlórákért az időszak végén sokszor nem is fizetnek. Ez ellentmond a nemzetközi normáknak – húzza alá a jelentés, amely szerint az egyik vállalathoz a helyi kórházból hetente többször is ki kellett vonulniuk a mentőknek az elájult, kimerült, a magas vérnyomás és a stressz tüneteitől szenvedő dolgozók ellátására.

A felmérés megjegyzi: Közép- és Kelet-Európában Magyarország vált a legfontosabb elektronikai cikkeket gyártó országgá, amely a nemzetközi cégeket betelepülésükkor adókedvezményeivel és támogatásaival csábította ide, most pedig a rugalmasságot biztosító munkaügyi szabályozásával kedvez.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.