Nem kell a harmadik világ országait felkeresni ahhoz, hogy emberhez méltatlan munkakörülményekről szerezzünk tapasztalatot, elég elmenni a Samsung, a Nokia, a Flextronics vagy a Foxconn hazai gyáraiba – legalábbis ez derül ki egy kutatásból. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) és a SOMO nemrégiben a négy, Magyarországon gyártó elektronikai cég munkakörülményeit vizsgálta egy nemzetközi munkajogi kezdeményezés részében.
A tapasztalatok lesújtók: a legkevesebbet kereső operátorok alapfizetése 231 euró, azaz alig több mint 65 ezer forint, ami majdnem olyan alacsony, mint amennyit Kínában fizetnek hasonló munkakörben (ott 224 eurót visznek haza havonta). A képet tovább árnyalja, hogy – mint arra Perényi Zsófia, a TVE munkatársa rámutatott – még a legmagasabb fizetéssel rendelkező dolgozók sem tudtak elegendő pénzt keresni ahhoz, hogy megfelelő életkörülményeket biztosítsanak családjuk számára, abban az esetben sem, ha mindkét szülő dolgozik. A szakember szerint a helyzet annyira rossz, hogy legtöbben még a termelési szektorban dolgozó fizikai munkásoknál is kevesebbet keresnek.
Az érintett üzemekben fizikailag igencsak megterhelő módon, 12 órás nappali és éjszakai műszakokban folyik a munka, nagy arányban foglalkoztatnak kölcsönzött munkásokat, aminek eredményeként nagymértékű az állásbizonytalanság, illetve egy esetben a szakszervezet létrehozását is megakadályozták – áll a vizsgálati összefoglalóban.
Többször is ki kellett hívni a mentőket
– A munkatörvény által a munkaadóknak biztosított rugalmasság komoly gondot okoz a dolgozók számára. A törvényi szabályozás engedi az úgynevezett munkaidőkeret alkalmazását, amelyben a munkaórákat egy hosszabb időszak, például 3-4 hónap átlagaként tartják számon. A rendszer lehetővé teszi, hogy törvényesen akár 72 órát elérő hosszú munkaheteket alkalmazzanak, míg a túlórákért az időszak végén sokszor nem is fizetnek. Ez ellentmond a nemzetközi normáknak – húzza alá a jelentés, amely szerint az egyik vállalathoz a helyi kórházból hetente többször is ki kellett vonulniuk a mentőknek az elájult, kimerült, a magas vérnyomás és a stressz tüneteitől szenvedő dolgozók ellátására.
A felmérés megjegyzi: Közép- és Kelet-Európában Magyarország vált a legfontosabb elektronikai cikkeket gyártó országgá, amely a nemzetközi cégeket betelepülésükkor adókedvezményeivel és támogatásaival csábította ide, most pedig a rugalmasságot biztosító munkaügyi szabályozásával kedvez.
További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
