Egyre terjed az árnyékbankrendszer

Az éves bruttó hazai termék (GDP) akár egyharmadára is nőhet a kínai árnyékbankrendszer mérete – állítja a Cajhszin pénzügyi és gazdasági újság.

BL
2012. 12. 08. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap becslései szerint a hivatalos bankrendszeren kívüli kölcsöntevékenységet végző árnyékbankrendszer mérete a 15-17 ezer milliárd jüant közelíti (egy jüan 35 forint a jelenlegi árfolyamon). Ez a korábban becsültnél is nagyobb, a teljes hivatalos banki eszközállomány 12-13 százaléka, illetve az éves GDP nagyjából egyharmada.

A Cajhszin összeállításában rámutat: a kínai árnyékbankrendszer legjellemzőbb szereplői a magánhitelezők, a tröszttársaságok és a különböző vagyonkezelő cégek. Tevékenységük az elmúlt években jelentős mértékben bővült, többek között azért, mert a túlfűtött ingatlanpiac lehűtése céljából a hitelhez jutás feltételeit jelentős mértékben megszigorította a központi vezetés. Ezzel párhuzamosan a hivatalos bankrendszeren kívüli finanszírozási csatornák és a nem banki, nem pénzügyi tevékenységek is megerősödtek. A statisztikák szerint a lakossági hitelállomány 2000-es évekbeli 80-90 százalékban a bankokból származott, ez az arány 2010-re 60 százalék közelébe csökkent.

Az újság szerint a kínai vezetés tisztában van az árnyékbankrendszer, főképpen a Kínában illegális magánhitelezés jelentette problémákkal és kockázatokkal. Annak felszámolására ugyanakkor átfogó és radikális reformok végrehajtása szükséges – hangsúlyozza a lap. Példaként a gazdasági válság után nehéz helyzetbe került kelet-kínai Vencsou városa szolgálhat, amely illegális kölcsöneiről és az ezeket visszafizetni nem tudó, a menekülést választó vállalkozóiról vált hírhedté.

A vencsoui magáncégek, valamint a kis- és középvállalatok megsegítésére a vezetés márciusban egy példa nélküli, 12 pontos csomaggal állt elő. Többek közt megkísérlik az illegális kölcsönök legalizálását, lehetővé teszik ugyanis a magáncégek számára a pénzügyi szolgáltatások fejlesztését, és szorgalmazzák az állami tulajdonban lévő bankok kisvállalkozásoknak való fokozott hitelnyújtását. A magáncégeknek tavasztól jogukban áll vállalati kötvényeket kibocsátani, valamint forrásokat gyűjteni, ezen túl közvetlen offshore beruházásokat is eszközölhetnek. Ha a kísérlet sikeresnek bizonyul, annak az ország más részeire való kiterjesztése segítheti az illegális finanszírozás elleni harcot, csökkentheti az árnyékbankrendszer méretét – írja a Cajhszin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.