Még nyolc munkanap áll rendelkezésre azoknak, akik élni szeretnének az árfolyamgát lehetőségével. December 15-én, szombaton nyitva tartanak a bankok, és a jövő heti munkanapok után még december 27-én és 28-án is az ügyfelek rendelkezésére állnak a bankfiókokban a csütörtöki és a pénteki munkarend szerint. Nem késő tehát megragadni az esélyt, hogy a hiteltörlesztés a jövőben kiegyensúlyozottabb feltételek mellett történhessen.
Kiszámíthatóság
A devizahitelesek megsegítését szolgáló árfolyamrögzítés egy frankhitellel rendelkező ügyfélnek frankonként akár 50 forintos megtakarítást is jelenthet, ha a jelenlegi, azaz 235 forintos árfolyammal számolunk. A kedvezményt igénybe vevő adós frankhitelének törlesztőárfolyamát ugyanis 180 forinton, az euróét 250 forinton, a jenét 2,5 forinton rögzítik legfeljebb 60 hónapon keresztül, az árfolyamgát feletti rész pedig gyűjtőszámlára kerül, ám a havi törlesztőrészlet egy részét a hitelező és az állam átvállalja, így a hiteladós a 60 hónap alatt több százezer forint kedvezményben részesül.
Az árfolyamrögzítés időszaka alatt a jelenlegi árfolyamszinteken számítotthoz képest a törlesztőrészlet frank esetében 30 százalékkal, jennél 20 százalékkal, euróalapú hitelek esetében pedig közel 10 százalékkal lesz alacsonyabb. Az árfolyamrögzítés 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-áig lesz biztosítva, az egyes devizák árfolyam-ingadozása nem lesz hatással a jelentősen csökkentett havi törlesztőrészletekre, így a devizakölcsönnel rendelkezők pénzügyi helyzete sokkal kiszámíthatóbb lesz.
A devizahitelesek felének érdemes lenne
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője hétfői sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: jó lenne, ha a magyarországi devizahitelesek legalább 40-50 százaléka részt venne az árfolyamgáthoz kapcsolódó programban. A PSZÁF adatai szerint október 31-éig az érintettek több mint 20 százaléka lépett be. A csatlakozók a felügyelet számításai szerint átlagosan 450-550 ezer forintnyi hitelkamat megfizetésétől mentesülhetnek oly módon, hogy az állam és a pénzintézetek átvállalják az adóstól a gyűjtőszámlára kerülő árfolyam-különbözet kamatrészét. A Magyar Nemzeti Bank felmérése szerint szeptember végéig 63 100 ügyfél 595 milliárd forintos összeggel lépett be a rendszerbe.
A Lakásfókusz lakossági ingatlanpiaci blog nemrégiben közölt felmérése felhívja a figyelmet: az árfolyamgát a felügyelet és a pénzintézetek ajánlása szerint nemcsak azok számára lehet előnyös, akik fizetési nehézségekkel küzdenek, hanem gyakorlatilag minden devizahiteles számára, hiszen a törlesztőrészlet csökkenésével felszabaduló összeg befektetésével tovább mérsékelhetik a terheiket.
Több százezer forint megfizetése alól mentesülnek
A Lakásfókusz szakértője felhívta a figyelmet arra is, hogy mind több ember van tisztában azzal, hogy a csatlakozók több százezer forint kamat megfizetése alól mentesülhetnek, illetve hogy az árfolyamgát mechanizmusa megvéd attól is, hogy a rögzítési időszak után túl nagy teher háruljon az adósokra. Az is mindinkább köztudott, hogy drasztikus árfolyammozgás esetében bizonyos szint felett az állam és a bankok állják az árfolyam-különbözetet. „Ezeknek a tényezőknek a megismerése a tapasztalataink szerint sokak számára egy csapásra vonzóvá teszi a rendszert” – tette hozzá a szakértő.
Ismert, az Országgyűlés március 19-én fogadta el az árfolyamrögzítés új szabályait: eszerint a kedvezményt azok kérhetik, akik legfeljebb 20 millió forint kölcsönt igényeltek. A devizahitelesek öt évig, de legfeljebb 2017. június 30-áig élhetnének a rögzített árfolyammal, szándékukat pedig 2012 végéig jelezhetik bankjuknál. A törvénymódosítást 319 képviselő szavazta meg, 9-en tartózkodtak: köztük nyolc Demokratikus Koalícióhoz tartozó politikus, illetve a szocialista Veres János. Az NGM szerint az érintettek 90 százalékán segít a törvény.