Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adószakmai szóvivője az MNO-nak kiemelte, hogy a cégtörvény már 2012 márciusában módosult, s a legkésőbbi határidő február elseje – a cégeknek eddig kell kiegészíteniük vagy módosítaniuk az érintett adatokat, melyeket a szakértő három csokorba szedett össze.
Az egyik ilyen csokor a cégjegyzékben szereplő személyekre vonatkozó adatokkal kapcsolatos – születési idő, lakcím stb.. A második csoportban a székhelyre, a telephelyre, illetve a fióktelepre vonatkozó adatok szerepelnek: itt igazolni kell, hogy a használat jogszerű-e, melyet ügyvéd vagy jogtanácsos ellenőriz. A harmadik csokorban a cég nevének felülvizsgálatát említette Linczmayer. Utóbbi szabályozásban az az irányadó, hogy állami szerv neve nem szerepelhet a cég nevében – ahogy az „állami” vagy a „nemzeti” szavak sem. Utóbbi kifejezések csak akkor szerepelhetnek a vállalkozások nevében, ha az állam legalább 50 százalékos tulajdonosi hányaddal bír a cégekben.
A szakértő kiemelte, hogy az adatbejelentés illetékmentes, viszont ügyvéd vagy jogtanácsos közbenjárása szükséges. Amennyiben a cég más, illetve további adatokat is bejelent, módosít, úgy közzétételi díjat kell fizetni, mely 3000 forint.
Nem éri meg elodázni a bejelentést
A törvény szerint az adatbejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a cégbíróság 50 ezer forinttól 900 ezer forintig terjedő bírságot szabhat ki – adott esetben pedig a cég megszüntetését is elrendelheti. A cégbíróságtól Kenesei Judit kollégiumvezető-helyettes elmondta: a jogszabály február elsejét határozza meg utolsó határidőként, de nem mondja ki, hogy a határidő lejárta után automatikus bírságolás következik.
„Ugyanakkor nem szabad hátradőlnie a cégeknek, mert a cégeljárási törvény alapján eljárás indulhat a vállalatok ellen” – mondta Kenesei, majd hozzáfűzte, hogy „a cégek törekedjenek ezeknek a törvényeknek eleget tenni”, s az adatbejelentési kötelezettségeknek minél előbb eleget tenni.