Görgényi Ernő elmondta: a társaság tulajdonosa száz százalékban az önkormányzat, a jegyzett tőke kétmillió forint. Hozzátette: a társaság kettős ügyvezetéssel dolgozik majd. A cég működtetéséért felelős vezető Daka Zsolt, a felszámolás alatt álló Gyulai Húskombinát Zrt. műszaki igazgatója, a másik ügyvezető Dékány Ferenc, aki a húskombinát gyártási igazgatója volt a privatizáció előtt, majd a Csabahús Kft. ügyvezetőjeként a békéscsabai kolbász gyártását keltette életre a kilencvenes években.
Hamarosan elkészül az üzleti terv, beindul a működés
Görgényi Ernő az MTI-nek elmondta: a cég vezetése rövid időn belül elkészíti a termelés beindításához szükséges üzleti tervet. Az önkormányzat ennek alapján várhatóan mintegy hétszázmillió forint tőkeemelést hajt végre, és ebből az összegből biztosítja a gyártáshoz szükséges pénzt. A dolgozókat a termelés felfutásának függvényében veszik majd át a felszámolás alatt álló húskombináttól.
Daka Zsolt, a Gyulahús Kft. ügyvezetője kijelentette: mielőbb meg kell szervezni a termelést, mert a gyulai termékeknek folyamatosan ott kell lenniük az üzletekben a piacok és a vásárlók bizalmának megőrzése érdekében. A Gyulahús Kft. a piacon jól ismert gyulai termékek teljes skáláját gyártja majd. A kolbászféleségek érési ideje hosszú, az egyéb húskészítmények értékesítéséből viszont már rövid idő alatt bevételhez juthat a cég – tette hozzá az ügyvezető.
Csaknem 2 milliárdot kapott a város
Hétfőn a városi képviselő-testület és a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. egyeztető ülését követően jelentette be Görgényi Ernő polgármester, hogy az önkormányzat önálló társaságot alapít a gyulai húsipar újjászervezésére. A polgármester hozzátette, a város 1,8 milliárd forintot kapott munkahelyek megőrzésére és gazdaságfejlesztési feladatokra.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkár akkor azt mondta, hogy a kormány forrást biztosított a stratégiailag kiemelt gyulai húsipar részére a munkahelyek megőrzése és a működés fenntartása érdekében. Hozzátette, hogy az önkormányzaton keresztül az államnak jelentős befolyása lesz a jövőben a nagy múltú gyulai húsipari cégre. „Az állam jó tulajdonos, és ahol lehetséges, ott növelni kell szerepvállalását” – hangsúlyozta az államtitkár.
Így került bajba a húsipar
Egymás után kerültek nehéz helyzetbe a húsipari vállalatok Magyarországon, a pápai és a gyulai üzemek jövője is kérdésessé vált. A kormányzat segítséget ígért nekik, de a részletek még nem teljesen ismertek.
A Gyulai Húskombináttal kapcsolatban Máté Istvánné, a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. megbízott felszámolója 300 embert érintő csoportos létszámleépítést jelentett be november végén, bár egy hónappal korábban még nem ezt tervezték. A Gyulai Húskombinát számláit október elején zárolták. A cég 2009 óta termelt veszteségesen, működését eddig a Nagisz Zrt. mint főtulajdonos segítette azzal, hogy pénzeket csoportosított át a húsipari társasághoz. A Hússzövetség elnöke ezt úgy kommentálta, nem egyedülálló, ami történt, sok a nehéz helyzetben lévő üzem.
Megmentik a munkahelyeket
A kormány egyértelműen jelezte szándékát az ágazatnak, nem hagyják, hogy a húsipari cégek dolgozói az utcára kerüljenek. December 5-én Giró-Szász András kormányszóvivő arról tájékoztatta a sajtót, hogy a kabinet áttekintette a cégek kérdését, és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egyeztetést kezdeményez az adott települések önkormányzati vezetőivel. A december 10-én tartott tárgyalás után Lázár közölte: a kabinet és az érintett önkormányzatok közösen mentik meg a gazdasági nehézséggel küzdő húsipari cégnél dolgozók munkahelyét.
Valaki árulkodott Brüsszelnek?
Ezek után valaki vagy valakik arra hívták fel a brüsszeli illetékesek figyelmét, hogy Magyarország megmentené csődközelbe jutott húsipari vállalkozásait – közölte a Magyar Nemzettel Budai Gyula december közepén. A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárának tájékoztatása szerint az unió hivatalos levélben fogalmazta meg aggályait a kabinet – eleddig ismeretlen – intézkedéseivel kapcsolatban.