Tavaszra fejezik be a 1,5 milliárdos beruházást

Tavaszra elkészül az E.ON Földgáz Storage Zrt. pusztaedericsi föld alatti gáztárolója kitároló rendszerének 1,5 milliárdos felújítása.

LM
2013. 01. 13. 7:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pusztaedericsi egyetlen nyugat-magyarországi tárolóként fontos szerepet tölt be a régió földgázellátásában, ezenkívül biztosítja az országos távvezetéki rendszer hidraulikai egyensúlyát. Összkapacitása 340 millió köbméter, kitároló kapacitása napi 3,1 millió köbméter – ismertette Fritsch László, az EFS üzemeltetésért felelős igazgatósági tagja.

Elmondta: a tárolót 1972-ben építették, a rendszeres karbantartás már nem volt elegendő ahhoz, hogy biztosítani tudja az eredeti mennyiségben és minőségben a földgázkitárolást a magas üzemelési biztonsági elvárások mellett, ezért szükségessé vált a kitároló rendszer teljes felújítása, illetve az üzembiztonsági rendszer átalakítása.

Magyar forrásból szerezték be

A felújítási munkálatok két éve kezdődtek el, a rendszer felülvizsgálatát és a műszerek cseréjét úgy végezték el, hogy közben a kereskedelmi üzemet nem kellett leállítani. A munkálatok során a felhasznált anyagokat, műszereket, berendezéseket szinte teljes egészében hazai forrásból szerezték be, a kivitelezők is magyar vállalkozások voltak a régióból – hangsúlyozta Fritsch László.

A kitároló rendszer után fel kell újítani a besajtoló rendszert is, le kell cserélni a mintegy 35 éves kompresszorokat. A projektet már előkészítették, heteken belül a beruházási döntés is megszületik róla. Ez nagyságrendileg 1,5-4 milliárd forintos további fejlesztést jelenthet Pusztaedericsen – tette hozzá az igazgatósági tag.

4,2 milliárd köbméter gáz

Az EFS négy föld alatti gáztárolóval rendelkezik, a zsanai, a pusztaedericsi, a hajdúszoboszlói és a kardoskúti tároló együttesen 4,2 milliárd köbméter gáz tárolására alkalmas, amelyekből naponta összesen 55 millió köbmétert lehet szükség esetén kivenni, azaz kitárolni. Ezekben a tárolókban az EFS több mint tíz hazai gázkereskedő cég számára tárolja szerződés alapján az általuk beszerzett gázt. A tárolók lehetővé teszik a gázvásárlások szezonális kiegyenlítését, azt, hogy a kereskedők akkor vásárolhassanak, amikor számukra előnyös.

Stratégiai szerep

A tárolók stratégiai szerepének biztosítása érdekében az EFS figyelmet fordít az élettartam-növelő felújítások mellett az üzembiztonság szintjének emelésére, a környezetvédelmi jellegű fejlesztésekre és a költséghatékony üzemeltetés biztosítására is, ezekre a feladatokra a cég az utóbbi két évben 3 milliárd forintot fordított, és ilyen nagyságrendben költ idén is. A pusztaedericsihez hasonló mértékű felújítás a többi tárolónál egyelőre nem időszerű, legutóbb 2008 és 2010 között végeztek Zsanán fejlesztést 40 milliárd forint értékben, amely kapacitásbővítéssel is járt.

Az E.ON Földgáz Storage a legutóbbi, 2011-ről rendelkezésre álló adatok szerint 43 milliárd forint nettó árbevételt ért el, 24 milliárd forintos üzemi eredmény és 15,7 milliárd forint adózás előtti eredmény mellett. A cég saját tőkéje 71 milliárd forint. Négy tárolójának telephelyén és budapesti központjában 180 embert foglalkoztat.

Mint ismert, a tervek szerint a cég hamarosan állami tulajdonba kerül, Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök–vezérigazgatója november 31-én írt alá szándéknyilatkozatot a tranzakcióról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.