Moszkva az orosz–magyar gazdasági kapcsolatok erősítését és fejlesztését szorgalmazza, olvasható a közleményben. A találkozó célja a Magyar–Orosz Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság (KKB) soron következő, VII. ülésének előkészítése volt, de a felek a kétoldalú gazdasági együttműködés aktuális kérdéseit is áttekintették. A legutóbbi magyar–orosz KKB 2011 márciusában ülésezett Moszkvában.
Matolcsy György és Nyikolaj Fjodorov is kiemelte: jelenleg minden lehetőség megvan arra, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok kiegyensúlyozottabbá váljanak és kevésbé legyenek érzékenyek a világgazdasági válság hatásaira. A korszerűbb együttműködés keretében az innováció, a kutatások és a tudományos–műszaki fejlesztés területén kell erősíteni a közös munkát – olvasható az orosz közleményben.
Keleti sikerek
A Magyar Nemzet hétfői számában azt írta, az agrárium területén már látszanak a keleti nyitás politikájának eredményei. A hazai mezőgazdasági termékek exportja Ázsiába 45 százalékkal nőtt, oroszországi kivitelünk is több mint 30 százalékkal emelkedett.
Ahhoz, hogy a válság után Magyarország a lehető legjobb pozícióból startolhasson, meg kellett érteni, hogy a világban speciális, szövetségkötési verseny zajlik. Magyarország ezért indította el a keleti nyitást, amelynek keretében szövetségkötésre törekszik a jó gazdasági teljesítményt nyújtó, egyre erősödő országokkal és az innen érkező vállalatokkal – mondta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár január 21-én, amikor stratégiai együttműködési megállapodást kötött a kormány és a Tata Consultancy Services magyarországi fióktelepe a keleti nyitás egyik biztos jeleként.
Nyikolaj Fjodorov azt hangoztatta, hogy Magyarországra meglehetősen perspektivikus partnerként tekintenek Oroszországban a fejlett technológiák és befektetések területén, és mint mondta, hazánk az orosz üzleti szereplők számára ugyancsak perspektivikus befektetési terület.
A Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság orosz társelnöke úgy véli, a magas szintű állami találkozók, így Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor január 31-ei megbeszélései arra kötelezik a kormányközi bizottság társelnökeit, hogy lökést adjanak a kétoldalú üzleti–gazdasági kapcsolatoknak.
A magyar miniszterelnök január 31-ei látogatása alkalmával hangsúlyozta: a kormány bátorítja Oroszország magyarországi befektetéseit.
Az orosz közlemény szerint tavaly az orosz–magyar külkereskedelmi forgalom 12,4 százalékkal csökkent, így összesen 9,7 milliárd dollárt tett ki. A Magyarországra irányuló orosz szállítások többségét – 6,6 milliárd dollár értékben – az ásványkincsek, energiahordozók, vegyipari termékek, fémek teszik ki. A magyar exportot 3,1 milliárd dollár értékben elsősorban gépek, vegyi anyagok és mezőgazdasági termékek, élelmiszerek alkották.
Az orosz mezőgazdasági minisztérium honlapján olvasható közlemény szerint Matolcsy György és Nyikolaj Fjodorov az orosz–magyar kereskedelmi–gazdasági kapcsolatokon túl a pénzügyi szektorban, valamint az atomenergia és a közlekedés területén való együttműködés kérdéseit is megvitatták.