Kijöttek az adatok: így állunk energiafüggőség terén

Az Eurostat által közzétett adatok fényében értelmet nyernek az Orbán-kormány energiafüggőség csökkentésére tett lépései.

MNO
2013. 02. 14. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az energiafüggőségi ráta a nettó energiaimport és a bruttó fogyasztás hányadosa, amely megmutatja, hogy egy ország milyen mértékben szorul rá energiabehozatalra. Ebből a szempontból hazánk Európában a középmezőnyben tanyázik – derül ki a Bruxinfo által közölt adatokból. A legnagyobb függőségnek, 101 százalékkal, Málta van kitéve, de közel van a 100 százalékhoz Luxemburg, Ciprus és Írország is.

A statisztika tanúsága szerint Észtország van legkevésbé ráutalva az energiaimportra az EU-ban (a függőségi ráta mindössze 12 százalék), de Románia (21 százalék), Csehország (29 százalék), Hollandia (30 százalék), Lengyelország (34 százalék) és Nagy-Britannia (36 százalék) is viszonylag mérsékelten van rászorulva energiaimportra. Az uniós átlag 54 százalék, aminél Magyarország hangyányival jobban áll, 52 százalékkal. Hazánknál 15 ország energiafüggőségi rátája magasabb az EU-ban.

Az adatokból kitűnik, hogy van hova fejlődnie hazánknak. Magyarország gázpiaci függetlenségének érdekében a kormány idén január 31-én bejelentette, hogy visszavásárolta azokat az eszközöket – például gáztározókat, szerződéseket –, amelyeket az előző kormányok privatizáltak. Ennek köszönhetően csökkenhetett a rezsi idén, és így tervezhet újabb csökkentést nyártól a kabinet.

Módosította az idei évi költségvetést az E.ON gázüzletágának megvásárlásával összefüggésben az Országgyűlés a tavaszi ülésszak második ülésnapján. Orbán Viktor azonnali kérdésekre reagálva hétfőn a parlamentben elmondta, hogy a magyar rezsiárak különösen magasak, ezért az az érdeke mindannyiunknak, hogy ezeket csökkenteni lehessen, ebben fontos tétel a gáz – húzta alá.

A kedvezőbb árak és az ellátás biztonságának növelése érdekében Magyarország erős elosztó szerepre törekszik az európai áram- és gázpiacon – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára szerdán Szolnokon. A Hozam Klubban tartott fórumon Kovács Pál emlékeztetett: a Nemzeti Energiastratégia legfontosabb célja, hogy az ország képes legyen csökkenteni jelenlegi energiafüggőségét.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.