Az energiafüggőségi ráta a nettó energiaimport és a bruttó fogyasztás hányadosa, amely megmutatja, hogy egy ország milyen mértékben szorul rá energiabehozatalra. Ebből a szempontból hazánk Európában a középmezőnyben tanyázik – derül ki a Bruxinfo által közölt adatokból. A legnagyobb függőségnek, 101 százalékkal, Málta van kitéve, de közel van a 100 százalékhoz Luxemburg, Ciprus és Írország is.
A statisztika tanúsága szerint Észtország van legkevésbé ráutalva az energiaimportra az EU-ban (a függőségi ráta mindössze 12 százalék), de Románia (21 százalék), Csehország (29 százalék), Hollandia (30 százalék), Lengyelország (34 százalék) és Nagy-Britannia (36 százalék) is viszonylag mérsékelten van rászorulva energiaimportra. Az uniós átlag 54 százalék, aminél Magyarország hangyányival jobban áll, 52 százalékkal. Hazánknál 15 ország energiafüggőségi rátája magasabb az EU-ban.
Az adatokból kitűnik, hogy van hova fejlődnie hazánknak. Magyarország gázpiaci függetlenségének érdekében a kormány idén január 31-én bejelentette, hogy visszavásárolta azokat az eszközöket – például gáztározókat, szerződéseket –, amelyeket az előző kormányok privatizáltak. Ennek köszönhetően csökkenhetett a rezsi idén, és így tervezhet újabb csökkentést nyártól a kabinet.
Módosította az idei évi költségvetést az E.ON gázüzletágának megvásárlásával összefüggésben az Országgyűlés a tavaszi ülésszak második ülésnapján. Orbán Viktor azonnali kérdésekre reagálva hétfőn a parlamentben elmondta, hogy a magyar rezsiárak különösen magasak, ezért az az érdeke mindannyiunknak, hogy ezeket csökkenteni lehessen, ebben fontos tétel a gáz – húzta alá.
A kedvezőbb árak és az ellátás biztonságának növelése érdekében Magyarország erős elosztó szerepre törekszik az európai áram- és gázpiacon – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára szerdán Szolnokon. A Hozam Klubban tartott fórumon Kovács Pál emlékeztetett: a Nemzeti Energiastratégia legfontosabb célja, hogy az ország képes legyen csökkenteni jelenlegi energiafüggőségét.