Az adatsorokat kommentáló citybeli közgazdászok ugyanakkor egybehangzóan annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a magyar gazdaság esetében ez az aktivitási jelzőszám hagyományosan igen volatilis, azaz változékony, és nem feltétlenül mutatja közvetlenül a valós képet, annak ellenére sem, hogy a mutató ezúttal Magyarországon emelkedett a legmarkánsabban a közép-európai térség országai közül.
William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági–pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető közgazdásza pénteki elemzésében közölte, a cég által Magyarországra, Csehországra és Lengyelországra kiszámolt, súlyozva átlagolt feldolgozóipari BMI mutató 49,7-re emelkedett az előző havi 48,0-ról. Jackson szerint az eddigi tapasztalatok alapján ez a BMI-szint az országcsoport ipari teljesítményének növekedését vetíti előre a következő hónapokra. „Elragadtatás helyett azonban arra intenénk, hogy az adatot valószínűleg torzítja a magyar index” – fogalmazott értékelésében az elemző.
A BMI szezonálisan kiigazított 2013. januári értéke 55,9 százalékot mutat, 6,8 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest – közölte pénteken a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. A mutató értéke meghaladja a korábbi januári értékek átlagát, és az elmúlt tíz hónap értékét is felülmúlja.
A szakemberek szerint jobb év jön: az idei a kelet-közép-európai régió számára a növekedés szempontjából kedvezőbb év lesz, mint 2012 – ezt állapították meg az UniCredit Economics & FI/FX Research által közzétett CEE Quarterly legfrissebb kiadványának készítői.
Javult a bizalmi index is
A Capital Economics londoni szakértője ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a magyar BMI mutató – amely a múlt hónapban meredek ívben 55,9-re, vagyis jóval a visszaesés és a növekedés mezsgyéjét jelentő 50-es határszint fölé emelkedett – hajlamos szélsőséges kilengésekre. Jackson szerint ezért a magyar feldolgozószektor egészségi állapotának valószínűleg jobb jelzője az Európai Bizottság ipari bizalmi felmérése, amely ugyancsak javulásra utalt januárban, ám kisebb mértékűre, mint a BMI-kimutatás.
Jackson szerint a januári adat arra vall, hogy a régió elmúlt egy évére jellemző ipari aktivitási lassulás túljutott mélypontján. A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a térség jelenlegi összesített BMI-mérőszáma 2 százalék körüli éves összevetésű átlagos ipari termelésnövekedési ütemnek felel meg, jóllehet 2012 elején a régió iparának termelési értéke 4-5 százalékos ütemekben emelkedett éves szinten.
A magyar adat húzta fel az átlagot
Daniel Hewitt, a Barclays vezető közgazdásza is azt emelte ki pénteki értékelésében, hogy bár a magyar BMI-érték ugrott meg a legnagyobb mértékben januárban a teljes felzárkózó térségen belül, Magyarország esetében ez az aktivitási mutató „szélsőséges mértékben volatilis”, és az utóbbi hónapokban mért kilengései nem tükröződtek más, sűrű rendszerességgel mért jelzőszámokban. Hewitt szerint ezért a ház a magyar feldolgozóipar esetében „csökkentett fontosságot” tulajdonít ennek a mérőeszköznek.
A Goldman Sachs bankcsoport elemzői is annak a véleményüknek adtak hangot pénteki értékelésükben, hogy jóllehet a magyar feldolgozószektor magas januári aktivitási jelzője „jó hír”, Magyarország esetében ez a mérőszám nagyon illékony, és a magyar feldolgozóipari teljesítménye az utóbbi időszakban nincs szinkronban a BMI-adatokkal. A társaság szakértői szerint ezért a magyar gyáripari aktivitási mérőszám „nehezebben értelmezhető” a térség többi gazdaságáénál.
A ház elemzői szerint a magyar BMI-számsoroknak jó eséllyel nem lesz hatásuk a jegybanki kamatkilátásokra, mivel a monetáris enyhítés valószínűleg folytatódik, amíg a forintárfolyam lehetővé teszi.