Megéri betelepülni a zónába

Az ország leghátrányosabb 47 térségében 903 település tartozik a szabad vállalkozási zónákhoz – jelentette be pénteken Czomba Sándor.

MD
2013. 02. 01. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czomba Sándor közlése szerint a zónák döntő többsége Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van, de érintettek még Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Heves, Tolna, Baranya, Békés és Csongrád megye egyes részei is. Az ide betelepülő vállalkozások fejlesztési támogatásokat, különböző adókedvezményeket és a Nemzeti Foglalkoztatási Alapban (NFA) meghirdetett munkahelyteremtő pályázatokhoz kapcsolódó pluszforrásokat vehetnek igénybe – tette hozzá.

Véglegesítette a szabad vállalkozási zónák listáját keddi ülésén a kormány, az ország leghátrányosabb 47 térsége lesz szabad vállalkozási zóna – tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-t.

Czomba Sándor szerint idén is tartható a tavalyihoz hasonló, 30 ezres körüli foglalkoztatásbővülés. Az államtitkár január 10-én közölte azt is: a nehéz helyzetben lévő cégek márciusban kapnák meg a minimálbér-emelési támogatást.

A szabad vállalkozási zónákba betelepülő vállalkozásoknak egyszerűsödik a betelepüléssel kapcsolatos bürokratikus eljárás, és csökkennek az ezzel járó adminisztrációs terhek – hangsúlyozta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár. Mint elmondta, az újonnan betelepülő cégek a fejlesztési támogatást, illetve adókedvezményt százmillió forint beruházási értékhatár felett vehetik igénybe, a szociális hozzájárulási adókedvezmény keretében munkahelyenként pedig három évig részesülnek kedvezményben: ez az első két évben a teljes, a harmadik évben fele összegű kedvezményt jelent. Egy munkavállaló esetében – három évre vetítve – 850–860 ezer forintnyi támogatást kaphatnak a vállalkozások – jelezte Czomba Sándor.

A zónában jobban járnak a vállalkozások

A munkahelyteremtő pályázatok kapcsán az államtitkár leszögezte: a vállalkozás, amely új dolgozókat alkalmazna, és nyer a kiírt pályázaton, munkavállalóként maximum 2,6 millió forint támogatást tud felvenni, amit eszközbeszerzésre fordíthat. Ha ez a beruházás a zónában valósul meg, akkor ezért plusz 400 ezer forint jár, így ezekben a térségekben vállalkozásonként 3 millió forint a megkapható legnagyobb támogatási összeg. A kedvezményeket február 1-jétől már igénybe lehet venni – fűzte hozzá.

Czomba Sándor közlése szerint a szabad vállalkozási zónák kialakítása az első lépése annak a fejlesztéspolitikai elképzelésnek, amely a hátrányos és a jó helyzetben lévő régiók közötti különbségeket igyekszik csökkenteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.