Michael Froman, az amerikai elnök nemzetközi kereskedelemért felelős biztonságpolitikai tanácsadó-helyettese szerint az Egyesült Államok nem érdekelt abban, hogy tíz évig elhúzódó tárgyalások után „ne szülessen megállapodás”. „2014 vége egy megfelelő mérföldkő, de nem szabad, hogy mesterséges határidők befolyásolják a tárgyalásokat” – fogalmazott. Hozzátette: jó megállapodásról kell megegyezni a tárgyalásokon, és amint ez megszületik, akkor tovább kell vinni az ügyet az illetékes döntéshozatali fórumok elé.
Froman és a konferencián felszólaló, kereskedelemért felelős európai biztos, Karel de Gucht is egyetértett abban, hogy a tárgyalásokat ki kell terjeszteni a pénzügyi szektorra is. Leszögezték: a tárgyalásokon nem lesz szó a bankfelügyeleti hatóságokról, hiszen erről külön egyeztetések zajlanak a két fél között. A pénzpiacokhoz való hozzáférés ugyanakkor igenis része lesz a tárgyalásoknak, és kiterjed rá a mandátum, amelyet az EU főtárgyalója kér a tagállamoktól – mondta de Gucht.
Az Európai Bizottság kedden fogadta el azt a tárgyalási mandátumot, amelyet a tagállamoknak kell jóváhagyniuk a tárgyalások júniusi megkezdése előtt. A mandátum pontos tartalmáról nem közölt információt a brüsszeli testület.
Az EU és az Egyesült Államok szerint egy kereskedelmi megállapodás révén 2027-re rendre 0,5 százalékkal, illetve 0,4 százalékkal nőhet a két térség bruttó hazai terméke. Korábban de Gucht jelezte, hogy a megállapodás nem jelent „ingyen ebédet”, hiszen már most is alacsonyak – átlagosan 4 százalékot érnek el – a két ország közötti importvámok.
A tárgyalások középpontjában az ipari sztenderdek lesznek, így összehangolják például az autók biztonsági öveire vagy a háztartási tisztítószerekre vonatkozó előírásokat. A tervek szerint harmonizálják továbbá a szolgáltatási szektor szabályozását is; ettől a döntéshozók azt remélik, hogy nagyobb piaci verseny alakul ki.
A tárgyalásoknak azonban lehetnek ellenségei is. Tavaly az EU tagállamainak kereskedelmi miniszterei csak hosszas győzködés után tudták rávenni az autógyártókat, hogy egyezzenek bele egy hasonló szabadkereskedelmi egyezmény megkötésébe Japánnal.