Az erről szóló rövid közleményt a miniszteri munkacsoport soros vezetője, a holland Jeroen Dijsselbloem adta ki. A holland miniszter azonban nem szólt arról, hogy a 17 tagországból álló eurózóna milyen további lépésekre hajlandó Ciprusért. „A labda Ciprus térfelén van” – mondta. A pénzügyminiszterek nem sokkal korábban azt közölték, hogy Ciprus ellenjavaslatára várnak a segélycsomag ügyében.
Miközben a nicosiai parlament még ülésezett, az épület előtt dühödt tüntetők követelték, hogy a törvényhozás szavazzon nemmel a bankbetétek megadóztatására. A szavazás eredményéről értesülve örömujjongásban és tapsviharban tört ki a tömeg. „Ciprus a népéé!” – kiáltozták.
Ciprus múlt pénteken Brüsszelben arra vállalt kötelezettséget, hogy 10 milliárd eurónyi euróövezeti mentőhitelért cserébe 5,8 milliárd eurónyi saját bevételt teremt elő, elsődlegesen a bankbetétek megadóztatásával és a társasági adó emelésével. A ciprusi pénzügyminisztérium adatai szerint a szigetország államadóssága 2012 végén a mintegy 17,89 milliárd eurós bruttó hazai termék 85,97 százalékát tette ki.
A március 18-án megjelent elemzésekben többen hangsúlyozták, hogy rengeteg orosz pénz halmozódott fel Cipruson, ráadásul az ország a magyar gazdagoknak is kedvelt terepe. Karagich István, a vagyonosabb rétegek szokásaival kapcsolatban a hazai piacon a leginkább szakértőnek számító Blochamps Capital vezetője úgy becsüli, hogy honfitársaink 170 milliárd forintnál nagyobb összeget tarthatnak a szigetországban. Az Azénpénzem.hu privátbankároktól hallott ennél jóval nagyobb összeget is. Katona Ildikó, az MKB vagyonosokkal foglalkozó üzletágának vezetője a Blochamps által rendezett privátbankár-konferencián azt mondta: ha a magyarok között elterjedne, hogy a ciprusi bankok bajban vannak, akkor a vagyon hazahozatalának volumene pillanatok alatt 100-200 milliárd is lehetne.