Szijjártó Péter a magyar–albán gazdasági vegyes bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a keleti nyitás egyik fontos pillére, hogy Magyarország megtartsa és lehetőség szerint meg is erősítse a nyugat-balkáni befektetői, beruházói pozícióit. Ennek eléréséhez Albániával a jelenleginél is szorosabbra kell fűzni a gazdasági együttműködést, amelynek kulcsterülete az energetika – mondta. Florjon Mima hangsúlyozta: az albán kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy megkönnyítse a befektetők tevékenységét, hozzájáruljon sikerükhöz.
Mint Szijjártó Péter korábban elmondta, a kormány a gazdasági kapcsolatok diverzifikálására törekszik, ezzel összefüggésben nemcsak a Távol-Kelet, a Kaukázus térsége és az arab világ, de Afrika felé is nyit. A Nyugat-Balkánon tovább akarja fejleszteni az élenjáró magyar befektetési kapcsolatokat.
A kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó Péter a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van.
Szijjártó Péter – aki már kedden is tárgyalt albán kollégájával – az energetikai együttműködés kapcsán kifejtette: magyar cégek egyre több sikert érnek el az energetika területén a Nyugat-Balkánon. A Magyar Villamos Művek (MVM) Macedóniában pályázott a Macedónia–Bulgária áramátviteli rendszer kilenc transzformátorállomásának fejlesztésére, és az eredmények szerint az MVM adta be a legjobb árat tartalmazó pályázatot. A kormány szeretné, ha az MVM hasonlóan sikeres tevékenységet és terjeszkedést folytathatna Albániában is – jelezte az államtitkár.
Hozzátette: az MVM piaci szerepvállalása és sikere a térségben a keleti nyitás politikájának egyik legfontosabb tényezője, ezért a tárgyalások során megállapodtak: a magyar kormány konzultációkat kezd azért, hogy az albán–koszovói, valamint az albán–macedón áramrendszerek összeköttetésére szolgáló kivitelezési munkákban az MVM részt tudjon venni. Elmondta azt is, hogy tárgyalnak az albán villamosenergia-rendszer felújítására vonatkozó más tendereken való magyar vállalati részvételről is.
Szijjártó Péter arról is megállapodott Florjan Mimával, hogy a Mol albániai együttműködésének kiterjesztéséről kezdenek tárgyalásokat, főként mert az albán miniszter tájékoztatása szerint küszöbön áll az albán olajipari vállalat privatizációja. A magyar vállalatok és Magyarország szeretné növelni az Albániába irányuló szarvasmarha és tej exportját is, ezt megkönnyíti az albán kormány azon döntése, hogy az élelmiszer-ipari importot terhelő adóterhek egy részét eltörölték az országban – fejtette ki Szijjártó Péter.
A külügyi és külgazdasági államtitkár elmondta: a magyar víz- és környezetipari cégek elismertsége komoly lehetőségeket jelent a Nyugat-Balkánon, így az Albániában hamarosan kiírandó tíz víztisztítási projektben való részvételről a magyar vízipari klaszter és a kormány tárgyalásokat kezd Albániában.
Magyarország komoly vasúti fejlesztések előtt áll, a kormány jelenleg tárgyal a Budapest–Belgrád vasútvonal felújításáról, és egy Budapestet elkerülő, vasúti teherszállítást megkönnyítő vasútvonal megépítése is elkezdődhet. „Mi ezekről a fejlesztésekről regionális keretekben gondolkozunk, ezért megállapodtunk abban is, hogy az albán vasúthálózat modernizálásáról és az abban való magyar részvételről a két nemzeti vasúttársaság vezetője egyeztetéseket kezd” – mondta Szijjártó Péter.
Egyben kifejezte elismerését Sali Berisha albán miniszterelnök és kormánya előtt Albánia európai integrációs folyamatának előrevitelében. Florjon Mima a sajtótájékoztatón kiemelte: az Orbán-kormány hozzájárult az albániai ügyek előreviteléhez, különös tekintettel az ország útjára a NATO és az Európai Közösség felé. Jelezte: szívesen látnak minden magyar befektetőt Albániában az energetika, a mezőgazdaság, a turizmus és a vízgazdálkodás területén, de más téren is.
A sajtótájékoztató keretében együttműködési megállapodást írtak alá a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és az Albán Befektetési Ügynökség, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az Albán Kereskedelmi és Iparkamara között.