Energiaügy: szemléletformálást kell elérni hazánkban

Magyarország teljesíteni tudja és teljesíteni fogja a vállalt dekarbonizációs célokat – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára.

PR
2013. 04. 25. 14:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió 2020-ra a megújuló energiaforrások arányának 20 százalékra növelését irányozza elő – emlékeztetett Kovács Pál. Az európai stratégia céljai között szerepel az üvegházhatású gázok 20 százalékos csökkentése az 1990-es szinthez képest. Az uniós tagállamok közül Magyarország az egyik legjobban teljesítő ország, 1990-hez viszonyítva már 33 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása – közölte Kovács Pál.

Magyarország a megújuló energiaforrások arányának 14,65 százalékra emelését tűzte ki célul 2020-ra. „Ez az arány mostanra 9,3 százalékra nőtt, jó úton haladunk a vállalások teljesítésében” – fogalmazott az államtitkár. A primer energiafelhasználásban Magyarország 10 százalékos csökkentésre kötelezte el magát 2020-ig. A vállalást már 2012-re teljesítette, az 1990-es szinthez képest 10,9 százalékkal csökkent a magyarországi primer energiafelhasználás.

Kovács Pál felhívta a figyelmet arra is: az energiatakarékossági és -hatékonysági, a kibocsátáscsökkentési, illetve a fenntarthatósági célok csak akkor teljesíthetők, ha az ország adottságaihoz igazodva történik a megújuló energiaforrások, a fosszilis energiahordozók és az atomenergia alkalmazása. A rezsicsökkentés évében nemcsak az energiaárak kordában tartása a cél, hanem annak a szemléletnek a kialakítása is, amely hozzásegít ahhoz, hogy Magyarországra ne csak beérkezzenek különböző energiaforrások és technológiák – hangsúlyozta az államtitkár. Távlati célként képessé kell válni olyan alternatívák, innovációk létrehozására, amelyek innen indulhatnak el, új utat nyitva az európai energetikai válságkezelésben.

Deák Csaba, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnökhelyettese elmondta: az energiatakarékosság, illetve a megújuló energiák használata Magyarország energiafüggősége miatt részben kényszer, de kötelesség is a globális környezeti problémák miatt. Az elnökhelyettes kiemelte: az energia- és környezetipar olyan terület, amely generálja az innovatív vállalkozások születését.

A kiállításon a fejlesztési tárca és az innovációs hivatal közös standján 12 fiatal vállalkozás mutatkozik be ötleteivel, innovatív megoldásaival. A Magyarországon idén hetedik alkalommal, április 25. és 27. között megrendezett Renexpo a megújuló energiák és az energiahatékonyság szakkiállítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.